„Pokud v úterý 8. června sledovali udělování letošních cen Magnesia Litera, viděli jste mezi nominovanými Alžbětu Luňáčkovou. Byla nominována na cenu Litera za debut roku za sbírku Pravý úhel. A Kateřinu Bolechovou nominovanou na cenu Litera za poezii za sbírku Sádrová hlava jiné Marie. Spolu s nimi na letošní Ortence vystoupí i Zofia Baldyga, polská básnířka a překladatelka, žijící v České Republice, která byla letos členkou poroty Magnesia Litera v oboru poezie,“ vyjmenoval za Klub rodáků a přátel Kutné Hory – Kutná Hora v Praze, který festival pořádá, Vlastislav Navrátil.

Autorskou soutěž mladých básníků Ortenova Kutná Hora vyhlašuje klub rodáků vždy počátkem kalendářního roku. Vyhlášení výsledků soutěže je pak součástí festivalu. Soutěžící mohli své svá díla přihlašovat do konce března.

Soutěž má připomenout osobnost a dílo kutnohorského rodáka, básníka Jiřího Ortena, který zemřel 1. září 1941. Soutěž je vyhlašována v oboru poezie pro občany České republiky, kteří v roce konání soutěže nepřekročí věk 22 let, což je věk, ve kterém Jiří Orten zemřel, a jejichž poezie nebyla do uzávěrky soutěže publikována v samostatné knize poezie.