Historii vzdělávacího zařízení přiblížila současná starostka obce Eva Strnadová:
V roce 1905 se usnesli představitelé obce v čele se starostou Josefem Táborským, podat žádost o stavbu školy v Nepoměřicích. Nepoměřická obec byla od nepaměti přiškolena až do roku 1906 do školy košické. 18. listopadu 1905 obdržela obec povolení z c. k. zemské školní rady v Praze ke zřízení dvoutřídní školy pro obec Nepoměřice, samotu Samek, Miletice a Bedřichov. A již roku 1908 začal školu dle plánů stavitele Josefa Hrivky z Kutné Hory stavět stavitel František Skořepa ze Zbraslavic.
Budovu vysvětil děkan z Košic
Nepoměřická škola byla 20. září 1908 vysvěcena děkanem Josefem Kubcem z Košic. Při slavnosti byl účastníkům rozdán „Pamětní spis“, ve kterém byl oceněn vzletnými slovy povšechný význam školy vůbec – pro obec nepoměřickou zvláště. A slavnostní spis končí: „Nuže – kéž brzo a hojně přinese čistá snaha naše ovoce, ať je ku prospěchu všech, jímž budova školní jest určena naší zlaté mládeži, naději vlasti a tak ku prospěchu nám i budoucím!“
V nové škole začalo vyučování 21. září 1908, a to již v obou třídách. Na školní budově byl nápis: „Jubilejní škola“ na paměť, že byla vystavěna toho roku, když císař a král František Josef I. slavil jubileum šedesátiletého panování. Tento nápis byl po vyhlášení samostatnosti v roce 1918 odstraněn a ponechán pouze nápis „Škola“.
Počet dětí zapsaných na zdejší školu v roce 1908/1909 byl 83.
Výuka skončila v osmdesátém roce
Od 1. září 1980 se škola uzavírá pro malý počet žáků a již se nevyučuje. Školní rok byl zakončen 27. června 1980. V současné době je v budově umístěna mateřská škola, která je provozována pod správou obce Nepoměřice až dodnes.
Jedním z ředitelů, který na škole působil, byl Miloslav Chlumský. Narodil se v roce 1920 ve Vidicích, dětství prožil v Roztěži, chodil do školy v Malešově a Kutné Hoře. Vystudoval Lindnerův učitelský ústav v Kutné Hoře, který absolvoval v roce 1939. Pro nedostatek učitelských míst pracoval nejprve na statku v Roztěži, od dětství byl zvyklý pracovat u sedláka v lese v Kouřimi. Postupně učil na školách v Petrovicích, Onomyšli, Kácově a v Sázavě. Svoji učitelskou dráhu zakončil v Nepoměřicích, kam se v roce 1970 přestěhoval a kde spolu s manželkou Marií, která působila v družině, vychovávali až do roku 1978 místní mladou generaci.
Vzpomínka na ředitele Křelinu
Na zdejší škole působil Josef Krepina nejvíce let – od 1. září 1928 do 30. června 1953. Narodil se 23. června 1904 v Podhradí u Jičína jako čtvrté dítě zdejšího kameníka. Ve třech letech mu otec zemřel, matka se již nikdy nevdala a sama vychovala tři starší dcery a syna Josefa. Ten absolvoval učitelský ústav v Jičíně spolu se svým bratrancem Františkem Křelinou, známým učitelem a spisovatelem. Ve svých devatenácti letech v roce 1923 nastoupil jako učitel na Kutnohorsko, kde postupně učil na školách ve Vranicích, Ledečku a Petrovicích II. Po odchodu řídícího učitele Josefa Litmana do důchodu nastoupil do školy v Nepoměřicích. Zde se usadil a později i oženil. Za první republiky byl vyznamenán ministerstvem školství jako vzorný učitel.
Dlouhá léta byl při svém učitelském povolání obecním knihovníkem, kronikářem a pokladníkem zdejší Kampeličky. Od roku 1939 vedl veškerou vyživovací agendu a jiné čestné funkce. Za války podporoval partyzány, škole zachránil před zničením celou učitelskou a žákovskou knihovnu, obrazy a mapy, sto padesát cenných knih obecní knihovny i obecní kroniku. Vše schovával před okupanty a vydával se tím v nebezpečí stíhání.
Za veškeré zásluhy o školu a obec byl v roce 1953 místními komunisty označen jako učitel – kulak, a to jako jediný na okrese. Byl vystěhován ze školy a přesunut na jiný okres, do Vitic u Českého Brodu. Neučil tam však dlouho a byl přesunut do Nového Strašecí. Zde působil do roku 1956, kdy odešel z důvodu nemoci do předčasného invalidního důchodu. Za svůj život obdivoval prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a jeho nástupce Edvarda Beneše. V Nepoměřicích měl velice rád učitele Antonína Baráka, pozdějšího krajského inspektora. Ve válce pak učitele Bohumila Vajgla z Týnišť a dosud žijícího Josefa Pospíšila z Malešova.
Učitel Křelina byl rád mezi lidmi, v důchodu vypomáhal v místním jednotnému zemědělskému družstvu. Zemřel 3. září 1975. Jeho životní krédo bylo „Pravda vítězí“.
Program oslavy
Sobota 4. října: 12:00 – 14:00 – Den otevřených dveří v budově školy (nyní školka), 14:00 – Slavnostní zahájení v budově školy, přivítání žáků, rodáků a přátel Nepoměřic, průvod po vesnici k hasičské zbrojnici, 14:30 – 18:00 – Harmonikářské trio – hraje písničky z doby Karla Hašlera a na přání hostů, 18:00 – 19:00 – Komedie „Postel pro anděla“- vystoupení ochotnického spolku Uhlíř z Uhlířských Janovic, 20:00 – 24:00 a déle – hraje k tanci a poslechu Studio Kolín. V průběhu celého dne je možno zakoupit pamětní groše a upomínkové předměty (slavnostní kalendář, pamětní knihu).