Příběh netopýří kolonie se začal v únoru v Močovicích, kde byl místními obyvateli poražen strom a v něm byli netopýři pro rozřezávání objeveni, jak zimují. „Z hibernace byli vyrušeni. Byli odvezeni 
k nám. Počasí už ale bylo teplé, spíše jak v květnu než 
v dubnu, tak už jsme se o ně starali až doteď, aniž by netopýři znovu upadli do zimního spánku," řekl Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy Vlašim.

Tam netopýří kolonie přežívala na moučných červech. „O netopýrech je známo, že se živí létavým hmyzem. Ten my ale poskytnout nemohli. Mouční červi byli dobrá náhrada. Teď v dubnu už ale večerní hmyz létá, a tak mohou být 
s klidem vypuštěni zpět do přírody," doplnil Němec.

Samotné vypouštění se konalo postupně. Prvního netopýra vypustil vedoucí vlašimské stanice, druhého starosta Čáslavi Jaromír Strnad a o další už se postarali přítomní návštěvníci. Někteří se drobné zvířátko nebáli vzít do ruky, jiní pro jistotu jen zblízka přihlíželi. Byli ale i tací, kteří před odlétajícím netopýrem raději několik kroků uhýbali.

Dárek k výročí

Mezi těmi odvážnějšími návštěvníky, kteří si vzali netopýra i do ruky, byla Jaroslava Frantíková: „Doma máme hodně zvířat - psy, želvy. Měli jsem i rybičky. Jsme jejich milovníci. Proto jsme se s manželem přišli na tuhle akci podívat. Jsem ráda, že jsem navíc mohla netopýra vypustit. Měli jsme zrovna výročí svatby, tak to byl takový hezký dárek," řekla obyvatelka Čáslavi. „Nebála jsem se. Sáhla jsem na něj druhou rukou, na které jsem neměla ochrannou rukavici, byl hebounký. Bylo to příjemné," dodala Jaroslava Frantíková.

Její manžel Josef vypouštění netopýrů pouze přihlížel. „Já si chytání netopýra užil už kdysi, když se nám usídlil jeden doma a my ho museli dostat ven," zavzpomínal.