V kostelech sv. Petra a Pavla žáci zahráli původní klavírní skladby na kostelní varhany, čtyřručně je doprovázela učitelka hudby Petra Bělohlávková. „Děti jsou z toho unešené, protože i miniaturní klavírní skladba zahraná na královském nástroji působí v dětských očích velkolepým dojmem“, prozradila Petra Bělohlávková.
V evangelickém kostele navíc proběhlo slavnostní zahájení výstavy obrázků mladé hendikepované malířky Elišky Svobodové. Pro děti i dospělé byla nachystaná historická úniková hra, na jejímž konci byl poklad, tentokrát k tématu 600. výročí Čáslavského sněmu. Četlo se z bible, zazněla hudba a došlo i na noční filmový klub. Zájemci si mohli koupit bibli nebo fairtradové zboží, tedy kávu, čaj či čokoládu.
Na závěr proběhlo historicky první ekumenické setkání na Kostelním náměstí. Zpívalo se, probíhal ekumenický dialog a modlitba za město Čáslav a jeho obyvatele. Četla se také přání, která účastníci Noci kostelů psali během večera a noci ve všech třech svatostáncích.
Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla ve Vídni, kde také v roce 2005 proběhla první Noc kostelů. V roce 2009 se otevřely se také kostely a modlitebny na několika místech v České republice. V letošním roce proběhla akce ve 1218 kostelech a modlitebnách. Při Noci kostelů má veřejnost příležitostí poznat kulturní hodnotu kostelů, seznámit s křesťanstvím či získat nové přátel. Čáslavští toho využili měrou vrchovatou.