Pozvání Městské knihovny Kutná Hora přijali tentokrát Lenka Vlasáková, Sarah Haváčová, Hana Marie Petrášová a David Novotný. Jmenovaní budou v pátek 22. září od 18 hodin na netradičních místech předčítat úryvky z evropské literatury, v pětačtyřicetiminutových intervalech představí texty knih současných autorů z Česka, Dánska, Velké Británie a Itálie. Číst se letos bude v Průmyslové škole (Sarah Haváčová), v Městském Tylově divadle (Hana Marie Petrášová), v Základní a umělecké škole (Lenka Vlasáková) a samozřejmě i v Městské knihovně (David Novotný).

Cílem Noci literatury je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Rovněž poukazuje na význam multilingvismu a překladů z velkých i malých jazyků. Projekt pořádají Česká centra od roku 2006. V roce 2013 se k němu připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a počet měst zapojených do projektu každým rokem stoupá. K letošnímu ročníku se připojilo více než osmdesát českých měst. 

Vloni se Noc literatury odehrála mimo Českou republiku také v 15 zemích na 4 kontinentech:

Zdroj: Youtube

Projekt Noc literatury se v roce 2022 uskutečnil již pošestnácté. Z prvotního malého pražského čtení se rozrostla nejenom v celorepublikovou, ale díky spolupráci s EUNICem v akci celosvětovou. V roce 2022 se k Noci literatury přihlásilo v Česku více než 80 měst a kromě toho se díky českému předsednictví v Radě EU odehrála v 15 zemích na 4 kontinentech.