Kamenná výšivka – pro jednoho dvě nespojitelná slova, pro druhého umění. Přitom se jedná o skutečný druh užitého umění, jehož původ nalezneme na jižní Ukrajině. Ornamenty a motivy, které zdobily domy na jižní Ukrajině ve městě Nová Kachovka, si budou moci prohlédnout návštěvníci výstavy ve Spolkovém domě v Kutné Hoře od 22. února 2024, kdy výstavu otevře slavnostní vernisáž. Výstava bude ke zhlédnutí ve Spolkovém domě, Lierova 146 v Kutné Hoře zdarma od 22. 2. do 24. 3. 2024.

Popeleční středa v chrámu sv. Jakuba, Kutná Hora 14. února 2024.
Začalo postní období. Věřící zamířili na Popeleční středu do chrámu sv. Jakuba

„Tímto projektem si chceme připomenout dva roky trvající ruské agrese na Ukrajině, který zasahuje především do lidských osudů, nevratně ničí kulturní památky Ukrajiny, je ekologickou katastrofou a přináší spousty bolesti. Proto jsme si vybrali projekt Táňi Bolharove, které zachytila již zničené ornamenty a motivy domů Nové Kachovky,“ říká vedoucí odboru cestovního ruchu, školství a kultury MěÚ Kutná Hora Dagmar Ostřanská.

Masopustní průvod dětí z MŠ Pohádka, Kutná Hora 13. února 2024.
Ať žije masopust! Do ulic Kutné Hory opět vyrazily nejmenší maškary z MŠ Pohádka

Nová Kachovka (Chersonská oblast) je mladé město vybudované r. 1952 v souvislosti s Kachovskou vodní elektrárnou a Severním krymským kanálem. Na oživení nevýrazných a jednotvárných fasád zdejších budov byla povolána skupina umělců, do které patřil i Hryhorij Dovženko. Ten se rozhodl použít ornamenty s motivy květin, klasů, přírodních motivů a svou práci realizoval pomocí postupu, který si nechal i patentovat. Jednalo se o postup „rytí do čerstvé omítky s malbou na bázi polyvinylchloridových syntetických pryskyřic“.

Paní Anna Šourková oslavila 101 let s přáteli v kutnohorském Domově Barbora.
Anna Šourková oslavila s přáteli 101. narozeniny v kutnohorském Domově Barbora

Výsledný efekt popisovali návštěvníci Nové Kachovky jako domy přikryté krajkou. Toto jedinečné dílo však nebylo úřady uznáno jako umělecký výtvor, a tak byly v pozdějších letech ornamenty zaběleny. Až po roce 2010 docházelo díky aktivitě dobrovolníků k opravám a renovacím.Ukrajinská umělkyně Táňa Bolharova pracovala v letech 2022-2023 na projektu „Kamenné výšivky Nové Kachovky na textilu“, a vytvořila tak na gobelínech a textilních panelech jedinečnou připomínku již zničeného uměleckého odkazu z novokachovských domů.