Při každém putování, které probíhá pod taktovkou Hlízovského unikátního spolku, vzniká nějaký umělecký artefakt. Tentokrát Vlasta Samohrdová vyrobila sádrovou vypouklou desku se zelenou pevninou a modrým mořem po obvodu. Úkolem účastníků pochodu bylo do sádrové desky vyrýt řeku vtékající do moře, tu pojmenovat a modře vybarvit. U názvů řek se fantazii meze nekladly, mohly být skutečné i fiktivní. Do moře na obvodu pevniny „umělečtí rytci“ vyryli nejen ryby a lodě, ale i další možné i nemožné mořské příšery.

Vlasta Samohrdová pochází z rodiny potomků hořického sochaře Karla Samohrda. Sochařinu studovala na hořické sochařské škole, potom na pražské Akademii výtvarných umění. Rok studia strávila na Akademii krásných umění v Helsinkách, absolvovala studijní pobyty v Evropě a USA.

Účastní se řady sympozií a výstav, její rejstřík jejich děl je široký. Připomeňme například Sluneční hodiny a Mapu města na Malém náměstí v Hradci Králové, tedy díla, která realizovala s Janem Pospíšilem. Za Sluneční hodiny obdrželi evropskou cenu. Její tvorba svědčí nejen o nadání, ale také o smyslu pro osobitý humor. Důkazem jsou také umělecká díla, vznikající každoročně v Hlízově.

Krásný středočeský Hlízov je po instalaci Řeky Jarního putování ještě krásnější. „Pachatelů“ této krásy, kterou by mohly závidět mnohem větší a bohatší obce, je více. Hnacím motorem Jarního putování jsou manželé Šimkovi z Hlízovského unikátního spolku, kteří s partou nadšenců každoročně pochod pořádají.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Poděkování patří Vlastě Samohrdové za invenci a originální nápady. Dále majitelce nemovitosti v centru Hlízova, s jejímž laskavým svolením Hlízov krášlí další umělecké dílo.