Již poosmnácté se sjela do sálu Kooperativy taneční špička. V sobotu se tam konala soutěž Uhlířskojanovická parketa.

„Uhlířské Janovice si získaly dobré jméno mezi taneční veřejností, takže úroveň tanečních párů je tu skutečně velmi dobrá,“ předeslal za pořadatele soutěže Pavel Kojetín, předseda Středočeské divize Českého svazu tanečního sportu. Sobotní soutěže se zúčastnily například čtyři nejlepší páry z Mistrovství České republiky ve standardních tancích, které se konalo koncem ledna.

Tanečníci: „Parket je tady perfektní“

Uhlířskojanovický sál Kooperativy s rozměry patnáct na jedenatřicet metrů je největším tanečním sálem ve Středočeském kraji. Ale svými dispozicemi si získal oblibu také u tanečníků. „Je to jeden z mála parketů, kde se dá pořádně tančit, kde se to dá natáhnout,“ poznamenal Jaroslav Marek. Soutěžící vítají nejen prostorovou volnost, ale i to, že se povrch nesmeká.

Ve větším sále je ještě navíc menší pravděpodobnost srážky s jiným soutěžním párem. Pokud se stane, že jsou k sobě páry zády a nevidí v tu chvíli ani partnerka, tak by se kontakt neměl objevit v hodnocení. „Pokud je ale pár v nějaké linii a ten druhý jede naproti němu. Vidí ho a srazí ho, tak by se to porota měla nějak zohlednit,“ přiblížil soutěžící Jaroslav Marek zaviněné srážky na parketě. Vzhledem k rozloze uhlířskojanovického sálu však tento problém řešili tanečníci v menší míře. „Mělo by se tu pořádat mistrovství,“ podotkla tanečnice Dagmar Pokorná.

I pořadatelé klání si prostornost sálu chválili. „Uhlířskojanovičtí organizátoři mají perfektně připravený sál. Ten sál je pro tanečníky obrovská výhoda, protože je to dobrá příprava na zahraniční soutěže,“ podotkl Pavel Kojetín s tím, že takových parketů v republice moc není.

Tanec vtáhne diváky duchem na parket

Kromě rodin a známých soutěžících se v sále sešli také místní a návštěvníci z nejbližšího okolí, neboť právě tato soutěž je divácky atraktivní podívanou. „Uděláme si vždy takový holčičí den,“ podotkla divačka u Uhlířských Janovic, která přišla společně s druhou mladou ženou, a přivedly také dvě desetileté dcery. Ty se zjevně inspirovaly. „Holky chodí na břišní tance, na aerobik a zumbu, ale takhle zatím netancují,“ podotkla mladá žena.

Na Uhlířskojanovickou parketu se vždy rády přijdou podívat. „Hezky se dívá nejen na ten tanec, ale i na ty nádherné šaty,“ poznamenala s tím, že celou atmosféru kolem soutěže vnímají trochu jako „jiný svět“. Tanečníci jsou podle nich dost jiní kluci už jen tím, jak vypadají.

Rytmus skladeb a kreace párů na parketu doslova vybízí diváky k podupávání nohama. Nádherné šaty volají po hodnocení a favorizování přítomnými ženami, ale i muži. Pozornost v neposlední řadě přitahují nagelované účesy a hutný make–up tanečnic i jejich partnerů.

Tancem žije mnoho mladých párů

Zájem mladých lidí o tanec ve smyslu sportovní disciplíny dotvrzuje nejen hojná účast na soutěži Uhlířskojanovická parketa 2011, ale potvrdil ji i předseda Středočeské divize Českého svazu tanečního sportu. „Páry začínají v kategorii hobby párů. Pak mají možnost se registrovat do výkonnostních tříd,“ popsal. Postupují jednotlivými třídami až do té nejvyšší mezinárodní. „Na mistrovství republiky bylo letos v mezinárodní třídě pětapadesát párů a na Uhlířskojanovické parketě jich tu máme prezentovaných třicet, což je velice dobrý počet,“ dodal Kojetín.

Rozhovor se soutěžícími čtěte v tištěném vydání Kutnohorského deníku v pondělí 7. února 2011.

Dospělí-A-STT (40 párů)

1. Gross Jiří & Šimáčková Tereza Madat
TŠ Plamínek Praha (CZ)
2. Stupka Radim & Jendrulková Tereza
TK Olymp Olomouc (CZ)
3. Kutálek Matěj & Krákorová Michaela
TK TŠ Starlet Brno (CZ)

Dospělí-A-LAT (42 párů)

1. Poláček Marek & Koťátková Šárka
STK Praha (CZ)
2. Vávra Marek & Večerková Tereza
TK Orel Telnice (CZ)
3. Gross Jiří & Šimáčková Tereza
Madat TŠ Plamínek Praha (CZ)

TL-Dospělí-STT (26 párů)

1. Dvořák Martin & Šilhánová Zuzana
Madat TŠ Plamínek Praha (CZ)
2. Houška Martin & Třeštiková Andrea
TK Sparta Praha (CZ)
3. Odstrčil David & Kjeldgaard Caroline
DSP Kometa Brno (CZ)

TL-Dospělí-LAT (15 párů)

1. Mazůch Jakub & Gatěková Michaela
Sokol Vítkovice- TK Akcent Ostrava (CZ)
2. Skuhravý Jan & Bergmannová Dominika TK Maestro (CZ)
3. Fumagalli Davide & Komorová Michaela
TK UNI-DANCE Bratislava (SVK)

(zdroj: www.csts.cz)