Jedná se především o místa, kam lze dojet automobilem, ale jsou skrytá zrakům. Jedná se o lesní cesty na Sukově, Kuklíku, Kaňku či Rovinách. „Ty na Sukově a Kuklíku se objevují pravidelně. Další čerstvou skládku jsme objevili nad Gruntou," upozornil na tuto skutečnost zastupitel Martin Starý.
Skládky v přírodě narušují nejen životní prostředí, ale vůbec celkový estetický dojem. Jedno z takových míst se nachází také necelých dvě stě metrů od menhirů na Kaňku.

Černých skládek přibývá

Jednotlivé typy černých skládek je možné rozdělit do několika kategorií. Jsou to odpady z podnikatelské činnosti – stavební suť a izolační zbytky, pneumatiky, autoskla. Další kategorií je bioodpad od zahrádkářů a pak běžný komunální odpad. „Často se setkáváme i s místy, kde doslova řádí sběrači kovů, kteří vypalují nebo ořezávají kabely," konstatoval Martin Starý.

Tato místa jsou specifická ohništi. V okolí se pak nacházejí plastové láhve od piva, krabičky od cigaret a krabice od vína. V popelu jsou zbytky spálených kabelů a různých elektrosoučástí. „Uklízet po nich ty zbylé gumové bužírky, které se povalují v listí a trávě, je doslova mravenčí práce. Ta zabere několik hodin," popsal postup úklidu takových zbytků Starý.

Policie vyšetřuje

Případy černých skládek 
v průběhu roku řeší i kutnohorská policie. „Většinou se jedná o přestupky. Pokud je známá identita pachatele, policie může uložit pokutu od jednoho tisíce korun a výš," uvedla okresní policejní mluvčí Vendulka Marečková.

V několika případech může dojít i k ohrožení životního prostředí. „Pokud je tato záležitost většího charakteru, musí se neprodleně kontaktovat odbor životního prostředí," sdělila Vendulka Marečková.

S černými skládkami se potýkají i některé obce na Kutnohorsku. V minulém roce došlo na likvidaci černé skládky v Křeseticích. „S tímto problémem se setkáváme i v Chotusicích. Hlavně v místech, kde je bujná vegetace. Místa zdokumentujeme a vyvěsíme na obecní vývěsku. Černou skládku likvidujeme jako obec na vlastní náklady," uvedla starostka obce Chotusice Ludmila Lehetová.

Také likvidaci v Kutné Hoře provádí město na vlastní náklady. „Každý rok je to jiné. Například v roce 2012 stál úklid přibližně čtyřicet devět tisíc korun a v roce 2013 byla cena dvacet sedm tisíc korun," uvedla referentka technického oddělení Jana Kupecká s tím, že ve většině případů vykonávají úklid černých skládek technické služby. „Pokud se jedná o soukromý pozemek, musí si majitelé pozemek uklidit na své náklady," dodala na závěr Kupecká.
Dle informací policistky Vendulky Marečkové poslední případ v uplynulém měsíci řešila policie v Záboří nad Labem.