Půjde o závěrečný večer festivalu, v průběhu kterého zazní vrcholné dílo Giuseppe Verdiho - Messa da Requiem. „Jde o Verdiho nejvýznačnější mimooperní dílo. Pro svou velmi sugestivní a dramatickou hudbu ve shodě s textem, který se zabývá posledními momenty lidského života, je považováno za jednu z nejpůsobivějších skladeb světové oratorní tvorby,“ prozradila ředitelka festivalu Karolina Hromádková.

Tato velkolepá skladba, která je s nadsázkou označována za nejlepší Verdiho operu, zazní v nastudování dirigenta Jiřího Štrunce a v provedení Filharmonie Hradec Králové, šedesátičlenného Festivalového sboru a sólistů. „Koncert je věnován nedožitým 70. narozeninám dirigenta Františka Drse, kutnohorského rodáka a čestného občana města, zakladatele festivalu a mého manžela,“ doplnila Hromádková.

Královské stříbření Kutné Hory.
Letošní Královské stříbření Kutné Hory nabídne bohatý program s řadou novinek

Festivalový program letos nabídne také operní koncert z italských a francouzských oper s názvem Touha, láska a vášeň pod jižním sluncem. Zazní ukázky ze známých a oblíbených oper jako jsou Lazebník sevillský, Trubadúr, Don Carlos, Bohéma, Carmen, Faust, ale i z těch, které jsou v zahraničí velmi často uváděné: Fedora, Andrea Chenier, Gioconda, Werther nebo Manon Lescaut.

Z minulých ročníků Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora. Terezie Fialová, Jiří Bárta.
Mezinárodní hudební festival Kutná Hora představuje nabitý program 16. ročníku

Koncert zazní v provedení mladé sopranistky Nikoly Uramové, tenoristy Paola Lardizzone, basbarytonisty Andrije Kharlamova a Severočeské filharmonie Teplice. Dirigentem koncertu bude Norbert Baxa. Festivalový večer se uskuteční v konventu bývalého cisterciáckého kláštera v Sedlci. Chybět letos nebude ani tradiční operní večer na nádvoří Vlašského dvora. Po delší době se diváci dočkají české operní klasiky, zazní Jakobín od Antonína Dvořáka. Ten patří spolu s operou Čert a Káča a Rusalka k nejuváděnějším skladatelovým dílům.

OPERNÍ TÝDEN 2024
Z uvedení opery Otello na nádvoří Vlašského dvora v rámci festivalu Operní týden Kutná Hora.Zdroj: Adam PlavecKdy: 25. - 28. června 2023
Kde: Kutná Hora
Vstupenky: přes e-mail hromadkovakarolina@seznam.cz 

Za dobu svého trvání se stal tento festival jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí pořádaných v městě Kutná Hora. Svým dopadem daleko překračuje rámec kraje. Záštitu nad ním spolu s hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou a starostou města Kutné Hory Lukášem Seifertem převzal pro letošní rok také senátor Bohuslav Procházka.