Na nádvoří bývalé královské mincovny se Operní týden konal naposledy v roce 2017, poté musel kvůli probíhající rekonstrukci hledat prostory jinde. „Jsme za to velmi rádi. Myslím si, že Operní týden jednoznačně patří právě na nádvoří Vlašského dvora,“ uvedla ředitelka festivalu Karolina Hromádková.

Pro případ nepříznivého počasí je ale samozřejmě připravena „mokrá varianta“. Ta počítá s konáním v Městském Tylově divadle.

Festival založený z podnětu dirigenta Františka Drse začne zahajovacím večerem ve středu 16. června. V refektáři Galerie Středočeského kraje se odehraje pod názvem Melodie letní noci. „Vystoupí zástupci nastupující pěvecké generace. Jsme přesvědčeni, že tento večer potěší příznivce zpěvu a milovníky děl nejslavnější skladatelů vážné hudby. Věříme, že právě tento program naladí posluchače do příjemné a pohodové nálady blížícího se léta, inspirovaného hudbou a zpěvem, jenž nám všem již tak moc chyběl,“ popsala Karolina Hromádková.

Na festivalu, který se koná pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové a starosty města Kutné Hory Josefa Viktory, zazní ale i další lahůdky. V sobotu 19. června rozezní od 21 hodin nádvoří Vlašského dvora Verdiho Rigoletto. V provedení operního souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci a jeho hostů.

Fotogalerie: Operní týden v Kutné Hoře: koncert věnovaný Antonínu Dvořákovi

Závěrečný večer připadne na neděli 20. června a půjde o poklonu opernímu pěvci Enricu Carusovi, od jehož smrti uplynulo sto let. Během večera nazvaného Pocta Enricu Carusovi ve scénách z oper Tosca Carmen vystoupí za doprovodu Komorního orchestru Národního divadla v Praze sopranistka Petra Šimková Alvarez, mezzosopranistka Jana Sýkorová a tenorista Paul Lardizzone.

Program Operního týdne v Kutné Hoře
Zahajovací večer: Melodie letní noci
16. 6. v 19.30 hodin
Refektář jezuitské koleje GASK
Vystoupí mezzosopranistka  Petra Vondrová, tenorista Juraj Nociar, a pokud vše dobře dopadne, ukrajinský basbarytonista Andrej Charlamov
Zazní díla W. A. Mozarta, F. von Flotova, A. Dvořáka, G. Verdiho, G. Pucciniho, F.Lehára, E.Kálmána a dalších

2. večer: G. Verdi – Rigoletto
19. 6. 2021 ve 21 hodin
nádvoří Vlašského dvora
(v případě nepříznivého počasí koncertní provedení v Městském Tylově divadle )
Opera v provedení operního souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci a jeho hostů v hudebním nastudování dirigenta Martina Doubravského a režii Oldřicha Kříže.
V titulní roli Andrij Shkurhan, v roli Vévody tenorista Paolo Lardizzone a jako Gilda sopranistka Yukiko Kinjo
 
Závěrečný večer: Pocta Enricu Carusovi
20. 6. 2020 ve 20 hodin
nádvoří Vlašského dvora
(v případě nepříznivého počasí koncertní provedení v Městském Tylově divadle )
za doprovodu Komorního orchestru Národního divadla v Praze vystoupí sopranistka Petra Šimková Alvarez, mezzosopranistka Jana Sýkorová a tenorista Paul Lardizzone pod vedením dirigenta opery ND v Praze a opery Divadla J. K. Tyla v Plzni Jiří Štrunc.