Sice z kutnohorského regionu nepocházíte, ale máte k němu nějaký vztah? Koncerty, zajímavé zážitky, přátelé, příbuzní…Začnu hned těmi příbuznými. Ježíši, ne, ne, raději ne. Někdy mám pocit, že jsme jako rodina Hujerů z filmu „Marečku, podejte mi pero“. Kam zapíchnu prst na mapě, někdo by se našel, ale pravdou je to, že se všemi neudržuji kontakt. Víme o sobě, ale čistě sporadicky. Kdybych je všechny přihlásil do fanclubu, tak myslím, že i Kabáti by nám záviděli. A pokud mám být upřímný, líbí se mi téměř všude. Ono totiž kam se vrtnem, číhají na nás fandové, fanynky a dlouholetý kamarádi. A to se prostě budete cítit vždycky dobře, protože vám dají, co vám na očích vidí. Mám na mysli jídlo a pití, žádné lumpárny. A jsou milí a věrní. Kolem Paběnic a okolí je spousta úžasných lidí a krásných holek. Zajímavých zážitků by bylo hodně, ale trochu diskrétnosti a soukromí musím dodržet.Abychom měli co vyprávět, až budeme v důchodu. Pak už to bude jedno. Jirka Lang už s vyprávěním klidně může začít.

Co v současné době chystáte pro příznivce? Koncerty, CD, nové písničky, jiné novinky, změny…Samozřejmě pro tento rok chystáme dlouhou řadu koncertů, ať už to jsou motosrazy, pivní festivaly, rockové a hudební festivaly, plesy, večírky, soukromé párty, firemní akce, koncerty Turba ať už s místní známou předkapelou, či zajímavým hostem, jako jsou například Tublatanka, Argema, Petr Bende, až po obří koncerty jako například letos zjara s legendární kapelou Slade. Na podzim budeme hrát s ještě výraznější světovou kapelou Nazareth. S ním už Turbo odehrálo úctyhodných třináct koncertů. Řekl bych, že tam už jsou úzké a přátelské vztahy. Na novém CD se již v této době pracuje, jinak velmi zajímavou událostí bylo vydání prvního DVD v historii Turba: Turbo Live 25 let. Jak je již z názvu patrné, kapela oslavila neuvěřitelné čtvrt století existence. Myslím, že jsme si to společně s fanoušky opravdu vychutnali.V současných několika málo dnech vyšlo též 2CD Best Off, tedy průřez toho nejlepšího, co Turbo kdy vytvořilo. A protože toho nebylo málo, nezbylo než to vydat na dvou kompaktních discích. Album jsme pokřtili v Praze a musím taky prásknout jednu zajímavost. Kapela dostane od vydavatele platinovou desku za prodané nosiče předchozího výběru na CD. Vidíte, že kolem kapely se toho děje opravdu hodně. Možná přijde i nějaké překvapení, ale právě proto, aby to zůstalo překvapením, tak o tom nebudu hovořit.

Jak v současné době vznikají nové písničky, kde hledáte inspiraci?Skladatelská činnost a tvůrčí potenciál muzikanta, toť otázka. Inspirace je všude a všechno.To máte tak: Na jedné straně je talent, schopnosti a pracovitost, na druhé straně všechny faktory, které přímo působí na duši, citové rozpoložení a psychiku skladatele. Vášnivá láska, ztráta partnera, osobní úspěchy či neúspěchy. Budete se divit, ale i počasí hraje svou roli. Jiná píseň vznikne za deště či krupobití a úplně jiná za krásného a slunného dne, jiná na podzim a jiná na jaře. Zkrátka působí všechny trable i netrable, momentální pocity a nově vzniklá písnička je takovým obrazem, či vodní hladinou, chcete–li, kde se zrcadlí celý váš život, povaha a on–line vlivy, v kterých se právě nacházíte. Zkušený psycholog by možná dokázal z nové písničky poznat hodně o momentálním duševním stavu skladatele.

Četla jsem někde, že jste dělali hymnu, hudbu i text pro FC Viktoria Plzeň. Je to standardní věc, nebo výjimka? Jaký máte vztah ke sportu?Ke sportu jedině a zásadně kladný. Pokud si třeba právě neuděláte sportovní disciplinu z pití alkoholických nápojů a nebo se vyžíváte v tom, kolik kdo měl holek, nebo si třeba vezměte závodní pojídače párků a knedlíků. I takové věci můžou u některých statných jedinců přerůst ve sportovní disciplínu. A samozřejmě s výjimkou k těm krvavým a k těm, kde už jde víc o peníze než o samotný sport. To fakt nemusím! Obecně každý sport je dřina, pokud ho chcete dělat dobře, ale vím určitě, co bych dělat nechtěl. Být horolezcem! Nedávno nám přišla nabídka hrát v Plzni na cvičné horolezecké věži asi deset metrů vysoké. Hm, že je to málo říkáte? Je to asi tak jako třípatrový dům. Od začátku jsme byli jako kapela informováni, že je tam výtah či něco podobného a že to vlastně bude koncert jako každý jiný. Smích nás přešel v momentě, kdy jsme přijeli na místo a dozvěděli se, že je to past. Jediný způsob, jak se tam dostat, je tam vylézt! Ale nebojte, zajistíme vás lanem, bylo nám s úsměvem řečeno. Smáli se ti, kteří tam buď lezou denně, a nebo ti, co věděli, že to absolvovat nemusí.To je vše, co pro vás můžeme udělat! Tak se ukažte, chlapci, co ve vás je! Velmi chytře nás do toho natlačili. A protože nejsme zbabělci, šli jsme do toho, ale každý se určitě více či méně bál. Kdyby nás zkušení borci nezajišťovali, sešli bychom se na jipce.
No ano, plzeňské Viktorce jsme udělali hymnu a všimněte si, jak se jí od té doby začalo nápadně dařit a stoupali v ligové tabulce. Jednoho dne s tím přišel Jirka Lang, že Viktorka by ráda tandem Turbo – Viktoria s odůvodněním,že to nejlepší se má spárovat. A protože se mi ten nápad líbil, přestože vím, že to bylo myšleno s humorem a nadsázkou, kývnul jsem a použili jsme po dohodě s Jirkou již známý hit „Chtěl jsem mít“. Povedlo se.

Míříte na velký koncert do Paběnic. Kde ještě budete hrát?Na tento rok plánujeme okolo sedmdesáti až osmdesáti koncertů po České republice. Koncerty stále přibývají. Takové nepsané pravidlo, kterým se řídíme, je četnost koncertování v daném městě či lokalitě s minimálním odstupem jeden až dva roky. Ale skvělé koncerty byly v Křeseticích i Čáslavi. Samozřejmě, že rádi přijedeme a přijmeme pozvání odkudkoliv z této oblasti. Do Paběnic jedeme poněkolikáté a víme, že je tam nejlepší publikum v kraji!

Nějaké „poselství“ čtenářům, návštěvníkům vašich koncertů. Zajímavá myšlenka, postřeh muzikantů…Choďte na koncerty a bavte se. Nemyslím teď Turbo, ale všeobecně. Život je krátký a je to jediný způsob, jak si odpočinout od běžných starostí a přitom si odnést domů parádní zážitek, třeba dvě a půl promile, a načerpat sílu a… Poselství? Jsme tu pro vás! A máme vás rádi.