„Toto výročí jsme v Kutné Hoře nemohli nechat bez povšimnutí. Byl to právě on, kdo v roce 1300 vydal Královské horní právo – Ius Regale Montanorum a zavedl mincovní reformu s ražbou tzv. pražského groše,“ uvedla Hrabánková.

Mezi spolupracující instituce na této výstavě patří například Národní muzeum, Archeologický ústav AV ČR, Archaia, České vysoké učení technické, Státní oblastní archiv v Praze, Česká numismatická společnost nebo muzea v Kolíně a v Čáslavi. „Díky nim si mohou návštěvníci prohlédnout zajímavé originály mapující dobu vlády Václava II. a všem našim partnerům patří velké díky,“ doplnil vedoucí odborného oddělení a spoluautor výstavy Josef Kremla.

Výstavy se ale otevíraly rovnou dvě. Jana Kolečková Veselá připravila pro prezentaci veřejnosti dvacet barokních pláten a výstavu nazvala Zachráněné poklady barokního malířství. Vystavené obrazy prošly restaurováním v letech 2018 až 2020, a to za finančního přispění zřizovatele muzea – Středočeského kraje. Restaurování během těchto dvou let si vyžádalo částku přes jeden milion korun.

Obě výstavy jsou k vidění na Hrádku, výstava Václav II. do 17. října a výstava Zachráněné poklady barokního malířství do 14. listopadu 2021. Vstupné na výstavy je 20,- / 10,- Kč. Aktuální otevírací doba je na webu muzea.