Světoznámý principál přivezl v těchto dnech do stříbrného města šelmy, které spořádají až dvě stě kilogramů masa denně, papoušky, kteří se věnují vzdušné akrobacii, padesát devět zaměstnanců, jenž se starají o chod cirkusu, a mnoho dalšího, většího a zajímavějšího.

V Kutné Hoře jste už byl. Čím tento rok tedy překvapíte diváky?
Samozřejmě je v programu spousta nových věcí, které ještě nikdo neviděl zde, ale které neviděli lidé ani v celé Evropě. Každé naše vystoupení je originál a žádný jiný cirkus takovéto vystoupení nemá. Přivezli jsme tedy nové představení, které je ještě lepší než to, které bylo.
Jak skládáte dohromady takové představení?
Náš cirkus se liší tím, že je to cirkus nové doby, máme atypický začátek i atypický konec vystoupení. Jednotlivá čísla jsou stále nová a to jiný cirkus nemá. A přestože vystoupení tvoří choreografové a režiséři, tak já mám právo veta. Hlavní rozhodčí je nakonec publikum. Vždy po prvním vystoupení se dívám mezi lidi, a když vidím bouřlivou reakci, tak to necháme v našem programu.
Máte mnoho zvířat a pracuje je pro vás hodně lidí, jak to zvládáte?
Říkají o mě, že jsem na lidi zlý a na zvířata hodný. Pro jsou zvířata vždy na prvním místě („Ano, tak to tady chodí, zvířata vždy na prvním místě," potvrzuje jeden z procházejících zaměstnanců). I díky tomu se nám za poslední dva roky narodilo osmnáct tygrů. V letošním roce se nám narodila lama krotká, puma americká, tři vrhy nejmenších opiček na světě – kosmanů zakrslých, dva tygři a tři děti. Takže to zvládáme dobře, celkem mám zvířat sedmdesát čtyři.

Koníčkem je mi moje sbírka a knihy

Jak vlastně relaxuje aktivní člověk jako vy?
Já odpočívám u cirkusu. Pokud děláte to, co vás baví, tak vlastně nepracujete, ale bavíte se. Mám tři cirkusy, jeden je zde, druhý na Kavčích horách, kde natáčíme seriál cirkus Bukowsky, třetí cirkus má v nájmu jedno divadlo. Tedy práce ze všech stran.
No ale přece i vy potřebujete někdy „vypnout"?
Samozřejmě také odpočívám, jsem přeci jen normální člověk. U mě je hlavní priorita literatura, tedy nejdříve zvířata a poté literatura. Poté cestování a malá sbírka. To jsou moje pilíře, které mě drží při životě.
Jakou literaturu preferujete?
Považuji za povinnost číst o zločinech komunismu, potažmo nacismu a utrpění během holocaustu. Dokonce chodím se svými vnuky po židovských památkách, ale i bývalých koncentračních táborech, jakou je Osvětim. Tyto pochmurné vzpomínky se musí předávat mladým, protože národ, který si nepamatuje historii, je odsouzen k tomu, aby se historie opakovala.
A co Vaše sbírka?
Ta je podobně tematicky laděná a pořizuji si ji na svém statku. Říkám jí „Zákoutí sviní." Nejvíce věcí mám asi o Stalinovi, vlastním například všechny jeho životopisy. Mám tam různé sochy – Leninovu, Gott᠆waldovu atd. Co seženu, to tam je. Třeba to někdy i otevřu, už nyní tam chodí spousta lidí se podívat. Je to takové zvláštní a pořád se mi to rozrůstá.
Kde berete exponáty?
Většinou je sháním já, ale někdy mi dokonce lidí i věci posílají. V loňském roce jsem se zmínil v jednom rádiu o tom svém koníčku a najednou jsem dostal krásnou plaketu Gottwalda a i další věci.

Přespat v hrobce není problém

Zmínil jste i cestování. Jak se pohybujete po světě a co máte nejraději?
Já jezdím po celém světě, převážně pracovně a moji agenti mě zajišťují představení. Co, kde, kdo koupí, tak já tam potom jedu. Byli jsme hrát v Hong Kongu, USA, Mexiku, Libanonu a dalších destinacích. Tedy většinou pracovní cesty a tam, kde jsme, se snažím vyspat.
Počkejte, jak to myslíte – vyspat se?
Třeba jsem spal v Údolí králů v Egyptě, ve skalním chrámu Petra v Jordánsku i na dalších místech. Takže tam, kde to jde, prostě přespím, i když je pravda, že mě většinou někdo chytne a vyvede.
Jak dlouho a proč to děláte?
To dělám od té doby, co jsem četl knihu o Napoleonovi Bonaparte. Ten, když dobýval Egypt, se vyspal ve sfinze a ráno, když se ho ptali, co se mu zdálo, tak on na to odpověděl: „To nikdy nikomu neřeknu, protože byste mi nikdo nikdy neuvěřil. Tedy od té doby, od svých jedenácti let.
Největší zážitek?
Můj vrchol měl být Jeruzalém. Tam je rotunda s jeskyní, kde našli Ježíšovo tělo po ukřižování. Moje žena odlákala průvodce, nafotila si ho a já si tam zatím zalezl a myslel jsem si, že všichni odejdou. Už jsem si tam dělal pelech, ale asi mě někdo udal. Vytáhli mě za nohy ven a byli dost nepříjemní.
Bojíte se něčeho?
Jednou se mi v Údolí králů podařilo spát v jedné hrobce, tam jsem si tam zalezl a usnul. Ve spánku jsem se přesvědčil, že po mě jdou hadi, že všude jsou kobry, vyskočil jsem a hlavou jsem se praštil o strop. To trvalo jen chvíli hrůzy, než jsem se zkoncentroval. Ale nejvíce se asi bojím hloupých lidí.

close Jaromír Joo zoom_in