„Letos jsme paní Anitě Moravec Gard předali čestné občanství in memoriam pro pana generála. Myslíme si, že tradice a hrdinství těchto lidí, kteří bojovali za vlast, za republiku, za svobodu je nutno si neustále připomínat a já si velice vážím návštěvy všech zde přítomných,“ řekl mimo jiné při zahájení vernisáže čáslavský starosta Vlastislav Málek.

„Dnes si připomínáme 124. výročí narození generála Moravce, takže při této příležitosti jsme dnes otevřeli výstavu v Čáslavi,“ dodal autor výstavy Tomáš Mišlan.

| Video: Youtube

Čáslavský rodák František Moravec byl legionářem, vojenským zpravodajcem, mužem, který rozhodl o operaci Anthropoid a také účastníkem protikomunistického odboje. Přestože bojoval ve všech třech odbojích, jeho „majstrštykem“ byl plán, na jehož konci byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Pořadatelem výstavy je Klub vojenské historie při Pionýrské skupině Výsadkáři 8280 Mladá Boleslav. Záštitu nad ní převzala 601. skupina speciálních sil z Prostějova, která je nositelem čestného názvu „Generála Moravce“. Výstava by nevznikla bez spolupráce s generálovou vnučkou Anitou Moravec Gard a praneteří Martou Šenkapounovou.

| Video: Youtube

Největší poděkování patří autorům z Pionýrské skupiny Výsadkáři 8280 Tomáši Mišlanovi a Davidu Lupáčovi. Ti kontaktovali příbuzné v ČR i USA, od kterých získali řadu neznámých materiálů, a výsledkem je tato putovní výstava. Výstavu dále podpořilo Ministerstvo obrany ČR, město Čáslav a Městské muzeum a knihovna.