Prvním představením festivalového programu, konaným v úterý 29. června odpoledne v Heroldových sadech v pražských Vršovicích, se k završení podivného školního roku nakaženého koronavirem stalo loutkové divadlo pro děti.

Také další počin, chystaný na neděli 11. července na zámku v Nižboru, nepřinese jen koncert. Provedení Loutny české od Adama Václava Michny z Otradovic bude předcházet přednáška o nálezech mincí na stradonickém oppidu.

Následující festivalové setkání, jež se uskuteční na Strži nedaleko Staré Huti u Dobříše v sobotu 17. července, nabídne literární pásmo ze sloupků, glos a fejetonů Karla Čapka.

Hudba, ale i poučení

Vedle koncertů festival zahrnuje i divadelní představení, přednášky a výstavy, potvrzuje jeho zakladatelka Gabriela Eibenová; sopranistka, která je známá jako interpretka staré hudby (a s Ensemble Inégal se představí jak při nižborském koncertu, tak v listopadu na kosmonoském zámku). Přičemž dodává, že to vše se odehrává na mimořádně krásných místech české krajiny.

| Video: Youtube

Ve středních Čechách nechybějí pozvánky na Budeč, do Roztok, Kolína, Kutné Hory, Kosmonos a Nového Strašecí; tam dokonce opakovaně. A mimo jiné se lze těšit na zážitky v podobě staré hudby, melodií sefardských židů, připomenutí kdysi slavného, nyní pozapomenutého skladatele Samuela Capricorna, který se narodil nedaleko Kosmonos, kde zazní jeho melodie (pocházel z Žerčic u Mladé Boleslavi), či vzpomínku na svatou Ludmilu.

Nebude však chybět ani přednáška představující historický spis o hudbě Rosa Bohemica. „Nakonec se vše završí o první adventní neděli, kdy zahájíme v Novém Strašecí výstavu obrazů Juraje Szedláka, která potrvá po celý advent,“ plánuje Eibenová.

Návrat k živým setkáním

„Rosa Bohemica je festivalem hudby a jejího sdílení, radosti a společného naladění,“ shrnula zakladatelka dramaturgický plán, jehož podrobnosti představují webové stránky rosabohemica.cz, stejně jako prezentace na sociálních sítích. Festival nabízí jako platformu pro setkávání výjimečných osobností kulturního života s diváky a posluchači, vysněnou v době koronavirových omezení, kdy se kultura dostala k lidem jen prostřednictvím obrazovek, monitorů či displejů.

„Pojďme se znovu nadechnout, navštívit ztichlá místa a naplnit je hudbou a živým setkáváním,“ zve organizátorka. S ujištěním, že festival potěší i peněženky kulturymilovné veřejnosti: „Vstupné je díky velkorysým partnerům více než symbolické.“