V Kutné Hoře ho ale exkluzivně promítnou v předpremiéře už ve čtvrtek 30. září od 17 hodin. Projekce právě Kutné Hoře, konkrétně v kinosále vyšší odborné školy a střední průmyslové školy, není náhodná. Ve městě je téma segregace totiž více než aktuální. Hlavně proto, že zde existuje základní škola s výrazným podílem romských žáků. S tím souvisí i rozdělení školských obvodů spádových základních škol ve městě.

Problematikou se naposledy zabývali zastupitelé na zářijovém zasedání, kdy schválili novou vyhlášku. „Jde rovnoměrné rozdělování dětí se speciálními potřebami mezi školy. V podstatě se jedná o signál, že zřizovatel je ochotný situaci řešit a zabývat se jí,“ uvedl místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr (Piráti).

Za projekcí předpremiéry dílu Ochránce stojí nadační fond Eduzměna, který se tématu segregovaných škol dlouhodobě věnuje. Po promítání bude následovat debata zástupců města, organizace pracující s romskou komunitou, Nadačního fondu Eduzměna, ředitele ZŠ v Krnově, kde došlo k úspěšnému zrušení segregované školy, či spoluautora scénáře seriálu Ochránce Tomáše Feřtka.