Děj divadelní hry začíná stěhováním rodiny z města na venkov. Hanka (Adéla Försterová) změnu nese těžce a nový dům nesnáší do té doby, než najde na půdě krabici, ve který je ukrytý deník spolu s háčkovanou hračkou. V deníku popisuje malá Dora (Naďa Haklová) přestěhování její židovské rodiny do tohoto domu. Ze svého původního bydliště se musela vystěhovat, neboť území bylo zabráno jako budoucí cvičiště německých vojsk. Deník najednou končí, poslední zápis je z roku 1942. Hanka se rozhodne vypátrat další osudy Dory Grayové. Následující děj zůstane z důvodu případných repríz utajen.

Divadelní hra vznikla adaptací stejnojmenné knihy spisovatelky Nadi Revilákové, která ji také pro janovické divadelníky převedla do divadelní podoby. Za knižní předlohu získala v roce 2019 cenu nakladatelství Albatros. Roli malé Dory si zahrála její dcera Naďa.

Spolu s režijní taktovkou Heleny Kmochové tak vznikla divadelní hra, kterou dobře vystihuje jedna čtenářská recenze “holocaust z veliké dálky, ale ne méně hrozný“..