Období zámeckých barokních divadel také připomene vystavené „Zázračné divadlo barokního světa“. To vzniklo v roce 1993 pro instalaci opery Orfeo ed Euridice od klasicistního autora Christopha Willibalda Glucka. Jedná se o přesnou nápodobu barokního marionetového divadla vytvářející dokonalou opticko-akustickou divadelní iluzi barokní formy.

Opera měla premiéru 30. října 1993 v Zrcadlové síni Klementina a s mezinárodním ohlasem se hrála do roku 2005. Funkční zařízení včetně kompletního fundusu loutek, dekorací i kostýmů získalo v roce 2020 Divadelní oddělení Národního muzea a od roku 2021 je vystaveno na zámku Kačina. Návštěvníci s platnou vstupenkou na jakékoliv představení či přednášku si divadla mohou během víkendu zdarma prohlédnout v prvním patře zámku.

| Video: Youtube

V rámci divadelního festivalu Makačíno budou vystaveny restaurované kostýmy z původního chotkovského zámeckého divadla, které má ve správě Divadelní oddělení Národního muzea a také původní chotkovské zámecké loutkové divadlo. To se téměř po padesáti letech alespoň dočasně vrátilo zpět na Kačinu. Pochází z původního inventáře zámku a zapůjčilo ho taktéž Národní muzeum.

Pro návštěvníky bude ve vybraných hodinách otevřen zámecký skleník.

Program Makačína 2024

● Čtvrtek 13. června:
· 19:00 Vertical Voices (koncert v zámeckém divadle)

● Pátek 14. června:
· 19:00 Princezna Octavie (divadelní představení)

● Sobota 15. června:
· 10:00 Zlatá husa (pohádka)
· 15:00 O kouzelné holi (pohádka)

● Neděle 16. června:
· 15:00 Tři veteráni (pohádka)

Na venkovní představení je možné si přinést vlastní piknikovou deku. Při nepřízni počasí budou představení a komentované procházky/přednášky přesunuty do vnitřních prostor.

Vertical Voices

V bohatém programu zájezdové hudební skupiny „Vertical Voices“ (USA) bude zastoupena tvorba světových autorů, jmenovitě Georga Friedricha Händela (1685 –1759), Antonína Dvořáka (1841 – 1904) a Giuseppa Verdiho (1813 – 1901). Posluchači se mohou těšit také na typický americký repertoár broadwayských melodií a gospel music.

Vertical Voices jsou zájezdovou hudební skupinou představující výběr vokalistů a instrumentalistů z větších stálých hudebních těles ve Spojených státech amerických. Základ letošní červnové skupiny tvoří tři zdroje: dva ze státu Florida a jeden ze státu Missouri.

Vedoucí postavení zastává ve skupině „Vertical Voices“ pěvec, dirigent, profesor hudby a protestantský pastor Michal Šust, jenž v roce 1986 emigroval z Československa do USA. Klíčová funkce v aktivitách kolem organizování různých hudebních těles připadá neziskovému křesťanskému spolku Vertical Fellowship, který v roce 2020 založil pastor Šust. S využitím předchozích praktických zkušeností se spolek zaměřuje na realizaci uměleckých zájezdů vynikajících, většinou studentských hudebních souborů z USA do střední Evropy a naopak.

Princezna Octavie (Divadelní spolek Crha)

Nově vzniklý Ochotnický spolek Crha Cerhenice se široké veřejnosti poprvé představí v autorské veselohře Princezna Octavie. Autorkou scénáře a režisérkou představení je Kutnohorským velmi dobře známá operní pěvkyně Jana Veberová. Veselohra má formu pohádky, kde se zasmějí jak malí, tak velcí diváci. A v závěru je čeká i malé životní poučení.

Zlatá husa (Buchty a loutky)

Ó ta zlatá husa, jak se leskne a jak je cenná, všechny si přivábí a přilepí. Jen nejmladší ze tří bratrů, kterého mají všichni za hloupého, ji raději vezme ukázat princezně, to proto, že se mu princezna líbí a chce ji rozesmát. A vlastně by si ji klidně i vzal za ženu. Jenže pan král je proti, a tak musí přijít na pomoc i jedna hodná obryně.

Prostě chamtivost se nevyplácí, smutek je špatný rádce a i ten poslední a vysmívaný se nakonec může stát králem. Ale dál… Dál už raději přijďte do divadla, ať stihnete šťastný konec. Pohádka pro děti od čtyř let. Cena festivalu Mateřinka Liberec 2011 – scénář inscenace Zvláštní cena poroty v kategorii 5 - 7 let.

| Video: Youtube

Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo hrající pro děti i dospělé. Bylo založeno v roce 1991 v chebské ubytovně čerstvými absolventy loutkářské katedry DAMU. Od té doby mají za sebou 60 divadelních premiér pro dospělé i děti, loutkové a animované filmy a klipy, mnoho jednorázových projektů v oblasti netradičního divadla, hudby, výtvarného umění, filmu a jejich prolínání.

Buchty a loutky jednoznačně patří k divadelní špičce nejen v Čechách, ale i za hranicemi. Důkazem je účast a ocenění na mezinárodních festivalech.

O kouzelné holi (Divadlo Volfi)

Divadlo Volfi založila na jaře roku 2012 Lenka Volfová (DAMU Praha, Divadelní poutě na Střeleckém ostrově, Divadlo na voru, 15 sezon v angažmá Divadla Minor). V současné době žije a tvoří autorské divadlo na Vysočině a v Praze. S divadlem dlouhodobě spolupracují hudebník Slávek Brabec a výtvarnice Barbora Hudečková-Herchlová.

Tři veteráni (Divadlo Indigo Company)

Fimfárum. Úžasná knížka pohádek Jana Wericha. Patrně nejznámější je příběh tří vysloužilých vojáků. Pomocí tří kouzelných darů, které dostali od hodných skřítků, napraví hamižnou princeznu a sami zjistí, v čem je vlastně to pravé lidské štěstí. Pohádka nejen pro děti je o odvaze, lidské hlouposti a skutečném štěstí, které bývá na dosah.

Osoby a obsazení: Pankrác: Radim Madeja, Servác: Vuk G. Čelebić/Viktor Zavadil, Bimbác: Michael Vykus/Martin Hejný, Král Pikola/skřítek Cigáro: Miroslav Dvořák, Pikolík/skřítek Harmoníček: Jana Trojanová, Bosana/skřítek Němý: Lilian Fischerová.

Divadelní společnost Indigo Company je stálým hostem Divadla pod Palmovkou a svoje působení rozvíjí i na další scéně – Komorní Fidlovačce. Indigo Company je nezávislá divadelní a umělecká společnost, která zahájila činnost v roce 2013. Zakladatelky společnosti jsou herečky Jana Trojanová a Lilian S. Fischerová. Indigo Company se zabývá produkcí vlastních divadelních projektů a jejich uváděním po celé České republice.

Zámecké divadlo na Kačině

Na Kačině se hrálo už od 20. let 19. století – ještě před dokončením nového divadla se divadelní produkce odehrávaly v provizorně upraveném hlavním zámeckém sále. S provozem z doby před otevřením dnešního divadla také souvisí soubor především dětských divadelních kostýmů, chovaný dnes v divadelním oddělení Národního muzea stejně jako mechanické divadélko („panorama“) které se zachovalo v inventáři kačinského zámku a je vystaveno v expozici loutkářského muzea v Českém Krumlově.

Kačinské divadlo se dochovalo včetně technického vybavení jeviště, které bylo uzpůsobeno k výměně tradičních součástí ploché malované dekorace – bočních kulis, sufit a prospektů. I přes ztráty některých částí je možné vyčíst způsob, jakým fungovalo a bylo obsluhováno.

V kačinském divadle se objevuje významná inovace, kterou byl od začátku 19. století vybavován stále větší počet divadel: vysoké provaziště, do kterého mohly být dekorace vytahovány bez složitého skládání nebo navíjení. Provazy, na kterých se prospekty, sufity a samozřejmě opona vytahovaly nad jeviště, byly vedeny přes řady kladek na spodní straně roštového stropu k lávce na pravé straně jeviště. Kromě opony bylo takto možné spouštět na jeviště dalších 27 dekoračních součástí.

Divadlo bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851 (hrálo se tam ovšem už o tři roky dříve). Intenzivní provoz divadla trval téměř dvacet let, během kterých se hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka (1832 – 1894), pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění. Podle dobových zpráv se další členové rodiny v divadle uplatnili nejen jako herci, ale také jako muzikanti a výtvarníci dekorací.