Při natáčení se totiž setkaly tři faktory, které jsou zárukou dobré podívané. Tím prvním je výběr lokalit s neuvěřitelnou historií. Druhým je kvalita vlajkového pořadu České televize, Toulavou kameru sleduje bezmála milion diváků. Ten třetí faktor je snad nejdůležitější. Tím jsou totiž lidé. Ti nejlepší z nejlepších.

Filip Velímský z kutnohorské pobočky Archeologického ústavu Akademie věd ČR a zároveň starosta Muzejního spolku „Včely Čáslavské“ měl totiž rekonstrukci mostu v Kamenných Mostech na starosti a dokáže popsat snad každý jeho kamínek. Se stejným zápalem popsal kostel sv. Marka v Markovicích, kde se nacházejí cenné gotické nástěnné malby a také artefakty ze sousední kaple sv. Anny, která byla zbourána kvůli rozšíření kamenolomu. Empírová hrobka Sv. Kříže v parku ve Filipově je už jen pověstnou „třešničkou na dortu“.

Před 110 lety byla nalezena takzvaná čáslavská kalva.
Před 110 lety byla nalezena takzvaná čáslavská kalva

Neméně důležitou průvodkyní je Drahomíra Nováková z čáslavského muzea a jednatelka „Včely Čáslavské“. Je jen škoda, že se do reportáže nevešel celý příběh, který odvyprávěla o generálu Aloisi Eliášovi, jehož hrob je na markovickém hřbitově. Jak sama říká, je to vlastně „hrob-nehrob“. Ostatky předsedy protektorátní vlády, hrdiny prvního a druhého odboje v hrobě totiž uloženy nejsou.

Když nacisté 19. června 1942 generála popravili, urna s popelem, kterou zachránil a ukryl personál krematoria, byla po válce předána jeho manželce Jaroslavě Kosákové. Ta se jí ale, z obavy před nastupujícím komunistickým režimem, který generála Eliáše neprávem označil za kolaboranta a zrádce, bála do rodinné hrobky v Markovicích uložit. Svůj poslední a společný odpočinek tak manželé Eliášovi nalezli až v roce 2006, kdy byly urny s jejich popelem uloženy v Národním památníku v Praze na Vítkově.

Zdroj: Youtube

A co pořádné reportáži dodává „šťávu“? No přece cyklisté! A právě o mladé cyklisty se postaral Martin Horský. Jejich úkolem bylo dopravit kola z Čáslavi vlakem do Horek a přes Kamenné Mosty, Markovice a Filipov se vrátit do Čáslavi. A hlavně jezdit a jezdit, tak jak si žádá kamera! Navzdory zimě, blátu a věčnému čekání to ale mladí cyklisté a cyklistky zvládli „levou zadní“, patří jim za to poděkování.

Co dodat závěrem? Poděkovat všem, kteří věnovali čas a energii, aby vznikla poutavá reportáž pro Českou televizi. Ta bude zajímavější o skutečnost, že se jedná o lokality, které nejsou známé mnohdy ani místním a přesto jsou historicky cenné. Čáslavsko bude zase o trochu známější. Stačí si jen pohlídat prosincovou Toulavou kameru!

Fotokvíz: poznáte hrad?
FOTOKVÍZ: Poznáte hrad ve středních Čechách?