Slavnosti zahájila v pátek akademie žáků místní základní školy a školní družiny na horní části Václavského náměstí. Večer pak divadelní sbor Jiřího Voskovce ze Sázavy potěšil diváky v sokolovně představením Na správné adrese.

Sobotní program byl nabitý. Otevřely se dveře základní školy, kde si veřejnost mohla prohlédnout prostory a nebo v budově bývalého finančního úřadu navštívit výstavu věnovanou historii a činnosti divadelního spolku Uhlíř. K dispozici byly i komentované prohlídky.

Oficiální zahájení slavností obstaralo vystoupení pěveckého sboru Červánek. Následoval křest knihy Kochánov – jeho lidé a příběhy v průběhu staletí a autorské čtení. Poté se chrámový sbor Alois postaral o duchovní zážitek a pásmo písniček a povídání Po válce v šest večer U Kalicha aneb Švejkiáda přeneslo posluchače do doby Haškova Dobrého vojáka Švejka.

K tanci a poslechu zahrál na akordeon a zazpíval Josef Matura. Program na náměstí pak završil koncert kapely 5xZavřel.

V sokolovně souběžně probíhaly divadelní workshopy pro děti i dospělé. Nejmladší diváci si užili loutkové divadlo s představením Faust a závěrečnou tečkou celých slavností se stalo divadelní představení Noc bláznů v podání herců divadla VOŠ Debut, kteří se již odpoledne u kostela sv. Jiljí prezentovali ukázkami ze sbírky balad Kytice od Karla Jaromíra Erbena.

Uhlířské slavnosti 2024 tak potvrdily pověst o Uhlířských Janovicích jako o městu s tradicí divadelního umění a nabídly pestrý program pro všechny generace.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Rodinný den. A z Uhlířských Janovic se stal taneční parket

Rodinný den v Uhlířských Janovicích. | Video: Deník/Richard Karban