„Na začátku bylo loňské rozhořčení nad (ne)kvalitou Vánočního songu televize Nova. Ten vycházel z letního hitu kapely Mirai. Rádoby vánoční text neuměle šroubovaný do původní písně, která měla vzdávat hold Emilu Zátopkovi. Nevtipné, vyprázdněné a rytmicky nesedící fráze mě donutily ke sdílení na FB s patřičně hejterským komentářem. Následně jsem byl přes FB vyzván, abych předvedl něco ze své tvorby. Kontroval jsem vesperáckým Troskoidem. Dostal jsem přes prsty. To že prý není žádný vánoční song. OK, když není, tak není,“ okomentoval vznik nové skladby kapelník Milan Jahodář.

Když se potom letos v březnu kapela sešla v rámci projektu Music Cluster ve studiu All senses production s producentem Ondrou Škochem, došlo i na tuhle předvánoční frustraci. „A bylo rozhodnuto. Vznikne vánoční song po našem. Nadsázka, nadhled, ironie, ale zároveň reflexe skutečnosti a poukazování na to, co nás na ní trápí. To jsou atributy tvorby kapely Vesper. Proto náš vánoční song není o tom, jak si narveme břicha a sedneme si k televizi s úhlopříčkou tři a půl metru,“ doplnil kytarista Martin Jahodář.

| Video: Youtube

Jak je u Vesperu v poslední době zvykem, singl zároveň doplňuje i videoklip. A je to tak i v případě Santy Klause. „Co se týká obrazového zpracování písně, měli jsme od začátku jasno, že se musí jednat o animovaný kousek. Vánoce jsou přece obrovským svátkem především pro děti. Nemyslíme si, že by pochopily hloubku našeho textu, ale tančící sobi, kteří v závěru opouštějí typizované české městečko, by se jim mohli líbit. A dospělým koneckonců také,“ popsal audiovizuální záměr kapely bubeník Petr Capoušek.

Santa Klaus je takové vesperovské dloubnutí do vánočního konzumu, který tenhle svátek již dávno změnil v několik týdnů trvající celonárodní nákupní horečku. A změnil bohužel i tradiční česká vánoční schémata. „Nejsme žádní radikálové, co jdou se zdviženou pěstí do boje, jen jsme v lehké nadsázce chtěli ukázat, že tu situaci vnímáme a že nám to vadí. Chceme oslavit klidné a požehnané české vánoce. A to přejeme i všem, kteří to cítí stejně,“ uzavřel příběh Santy Klause klávesista Pavel Ladra.

Nový singl a videoklip byl premiérově uveden na zpravodajském serveru www.novinky.cz ve středu 14. listopadu v 16 hodin.