Muzeum lidových staveb v Kouřimi je skanzenem, který shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Vznik skanzenu je spojen s výstavbou vodárenské nádrže na Želivce. Ta měla zatopit některé zajímavé památky lidové architektury, včetně gotického kostela. Bylo rozhodnuto několik vybraných staveb rozebrat a přemístit na jiné místo. Tak vznikl v roce 1972 záchranný regionální skanzen v Kouřimi.
Dalším cílem byl raně gotický kostel sv. Štěpána, který zde začal vyrůstat od poloviny 13. století. Pod kostelem se nachází krypta sv. Kateřiny s hvězdicovou osmibokou klenbou s gotickou výmalbou. Klenba krypty je jediná svého druhu v kontinentální Evropě.
Závěr výletu patřil renesanční zvonici, ve které jsou barokní zvony Štěpán a Marie, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Takto „opačně“ zavěšené zvony jsou v Česku ještě v Rovensku po Troskami, ty jsou ale menší.
Vlastivědný výlet byl úspěšný nejen díky dobré organizaci doktorky Drahomíry Novákové, ale především se sešla dobrá parta se zájmem o historii.
Vladimír Havlíček