Není to omyl, proč by na Čáslavsku, kde není po vinicích ani památky, probíhalo vinobraní? Je tomu právě naopak. V minulosti totiž na Čáslavsku vinice byly a jejich ústup nastal, tak jako v celé střední Evropě, až po výrazném dlouhodobém ochlazení. Důkazem jsou názvy nedalekých obcí Vinice a Vinaře. Ostatně, funkční vinice se mezi těmito vesnicemi dochovala dodnes. To se ale nedá říci o vinici v místě valů nad Podměstským rybníkem. Jsou dokonce snahy tuto nevelkou vinici, alespoň částečně - spíše symbolicky, obnovit.

| Video: Youtube

Během Čáslavského vinobraní celou dobu pršelo. To ale nezabránilo, aby si jeho účastníci nezazpívali „pecky“ s kapelou Jana-Revival Věra Špinarová. A kapela Pohoda vytvořila pohodu opravdovou. Není divu, vždyť zahrála hity napříč hudebními žánry. Od těch swingových, přes pop a rock, až po polku či valčík.

Přes nepříznivé počasí bylo vinobraní úspěšné. Je „zaděláno“ na novou tradici. Vlastně staronovou, vždyť k Čáslavsku vinná réva historicky patří. Do příštích let si lze jen přát lepší počasí.

| Video: Youtube