Už od pátku se v Kutné Hoře koná festival Dva písaři v Knihtiskárně, který potrvá až do neděle, zve Linda Dlouhá z krajské turistické centrály milovníky ručního psaní a papíru. „Na programu má dvě desítky dílen a workshopů, kde mohou účastníci proniknout do tajů kaligrafie, knihařství a papírové tvorby,“ konstatovala Dlouhá s tím, že co papír umí, si zájemci mohou vyzkoušet v „papírové laboratoři“. Nechybí ani papírový trh s možností nakoupit výrobky malých českých papírníků a ilustrátorů.

Už časně ráno v sobotu lze vyrazit na tradiční Pochod jarním Českým krasem. Koná se již 48. ročník. Účastníci se sejdou nedaleko berounských nádraží (jak vlakového, tak autobusového): vyrazí od areálu TJ Lokomotiva Beroun. „Na výběr budou trasy dlouhé 15, 20, 25, 35 a 50 km,“ připomněla Dlouhá.

Muzeum města Mnichovo Hradiště hostí až do konce srpna výstavu Ten umí to – a ten zas tohle…, věnovanou poznávání řemesel, řemeslníků a jejich výrobků spjatých s historií města. Na sobotu 14. května je připraven řemeslný workshop. Návštěvníci si mohou vyzkoušet svou zručnost při technice drátování, v kovárně si vyrobit podkovu, nahlédnout pod ruce zkušené pletařce orobince i mistru houslaři, zakoupit výrobky místní včelařky i dalších řemeslníků.

Pivní festival se v sobotu uskuteční v podhradí Karlštejna. Nabídne piva proslavená i taková, která by bylo možno označit spíše za klubová. A jakkoli zlatý mok poteče proudem, zvány jsou i rodiny s dětmi: pro nejmenší účastníky akce organizátoři připravili speciální program. Starší návštěvníci se vedle spousty piv, která opravdu stojí za ochutnání, mohou postupně těšit na školu čepování, umělecké bednáře, kapelu Realita, soutěže, slavnostní naražení soudku Plzeňského Prazdroje, kapelu Green Day Prague Idiots, vyhlášení soutěže o nejpopulárnější pivo festivalu a pop-rockovou kapelu Botox.

Zoopark Zájezd na Kladensku chystá na sobotu i neděli dvoudenní program k zahájení hlavní sezony. Provozovatelé mimo jiné chystají komentované krmení lemurů, velbloudů, surikat, sokolnickou ukázku v amfiteátru, jízdu na poníku Cipískovi, ale i živou hudbu, tvořivou dílničku, malování na obličej, skákací hrad, vzduchovou trampolínu a další lákadla, která v běžném návštěvnickém provozu na příchozí nečekají.

Zámek Veltrusy chystá na 15. května rodinnou neděli, přičemž zvány jsou „děti jakéhokoliv věku“. Připraveny jsou speciálně upravené prohlídky v severozápadním křídle zámku. Ke vstupence na prohlídkový okruh bude navíc zdarma vstup do zámeckého Laboratoria představujícího obnovu památek – a také tam se uskuteční komentované prohlídky. V programu jsou rovněž projížďky koňobusem. V neděli také na zámku vyvrcholí řezbářské sympozium, jehož účastníci vytvářejí práce, které oživí veřejný prostor města. Odpoledne se chystá nejen prezentace vzniklých prací, ale také vystoupení tria Pedro & Little Mouse v čele s veltruskou zpěvačkou Michaelou Mikovou a vystoupení osobité písničkářky Blondýny z Rakovníka.