Poslední vernisáž letošního roku přilákala do GASK množství návštěvníků. Dílo autora představila v refektáři bývalé jezuitské koleje kurátorka výstavy Adriana Primusová. Vzácnými hosty byli členové rodin Stanislava Podhrázského a jeho přátel. O zpříjemnění atmosféry vernisáže se postaral Mikoláš Chadima s MCH Triem.

Významný galerijní počin vznikl ve spolupráci s rodinou autora – s dcerou Janou Chytilovou a manželkou Jaroslavou Podhrázskou. Expozice představuje průřez autorovým dílem a uměleckou tvorbu jeho nejtěsnějších přátel, proměňující se v rozličných časových etapách. Dílo každého z nich je svébytné a mimořádné, přesto vytvářejí jednotný myšlenkový svět.

close Vernisáž výstavy Stanislav Podhrázský a přátelé v Galerii Středočeského kraje, Kutná Hora 21. října 2023. info Zdroj: Deník/Jan Šmok zoom_in Vernisáže výstavy se zúčastnila i paní Jaroslava Podhrázská, manželka Stanislava Podhrázského.

Součástí expozice, která čítá přes sto uměleckých děl z veřejných i soukromých sbírek, jsou i dobové fotografie, unikátní filmové záznamy z přelomu 40. a 50. let a výběr z rozhovorů režisérky Jany Chytilové s umělci a historiky umění.

Během víkendu 28.–29. října bude v rámci Dne vzniku samostatného československého státu a současně také Dne Středočeského kraje v GASK mimořádně vystavena replika Svatováclavské koruny. Tu vytvořil v létě roku 2016 na zakázku Středočeského kraje turnovský šperkař Jiří Belda ml. Navázal tak na práci svého otce, který byl stejným úkolem pověřen roku 1965 pro československý pavilon na Světové výstavě Expo 67 v Montrealu.

Návštěva repliky Svatováclavské koruny bude, stejně jako návštěva stálé expozice GASK Stavy mysli / Za obrazem, o víkendu 28.–29. října za symbolickou 1 Kč. Kromě toho pro vás GASK připravila slevu 20 % na dárkové předměty, výstavní katalogy a vybrané tituly v galerijním BOOK SHOPu.