Takový je obsah dvou výstrah, které Český hydrometeorologický ústav vydal pro polovinu středních Čech; vztahují se zejména na východní část kraje a zasahují i k jihu.

Varování před vydatným deštěm se srážkovými úhrny dosahujícími 30 až 60 mm za 24 hodin platí od úterní 18. hodiny do středeční půlnoci. V této době je třeba počítat s možností zvýšeného odtoku vody z krajiny i s vodou valící se přes silnici.

„Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu,“ upozorňují meteorologové šoféry v rámci systému integrované výstražné služby. „Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně,“ doporučují – přičemž obzvlášť varují před vjížděním i vstupem do proudící vody nebo do zatopených míst.

Tradice vánočních stromků v centrech měst je vlastní celému Česku. Na ilustračním snímku kácení vánočního stromečku na pražském Staroměstském náměstí.
O kácení vánočního stromu u Jílového rozhodne postup koronaviru v Praze

Povodňová bdělost, což znamená vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů, má být aktuální od úterní 21. hodiny do odvolání. Doporučení v této souvislosti zní vyvarovat se jízdy lodí i dalších sportovních aktivit na vodě i v ní – a pohybu v korytě vůbec.

To platí i pro práce na různých úpravách toku spojené například s nasazením bagrů. Zaplnit by se mohla i jindy prázdná koryta. Počítat je také třeba s možností zvýšeného odtoku vody a snížením stability stromů v podmáčené půdě.

Platnost výstrahy meteorologů

- Vydatný déšť: územní působnost obcí s rozšířenou působností Čáslav, Kolín, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Poděbrady a Vlašim

- Povodňová bdělost – 1. (nejnižší) stupeň povodňové aktivity: územní působnost obcí s rozšířenou působností Benešov, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Český Brod, Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Poděbrady, Říčany, Vlašim

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Jeden z domů v Horoměřicích (na snímku z 24. července 2018), který si bývalí klienti zkrachovalé společnosti H-System dostavěli svépomocí.
Klienti H-Systemu prosí stát o pomoc, nechtějí přijít o domovy