Jak vyplývá z údajů poskytnutých společností Deloitte, která z uskutečněných prodejů bytů, zapsaných v daném období do katastru nemovitostí v podobě kupních smluv, zpracovává Deloitte Real Index, v prvním pololetí letošního roku dosáhla průměrná transakční cena 58 775 korun za metr čtvereční.

Ve stejném období loňského roku se metr čtvereční bytu na území středních Čech prodal v průměru za 48 622 korun. Bez jakéhokoli počítání je už na první pohled zřejmé, že rozdíl je to zcela zásadní – transakční ceny dosáhly téměř 21procentního meziročního nárůstu.

Byt nad zlato?

"Největší meziroční nárůst průměrné prodejní ceny zaznamenaly byty v panelových domech, jichž se od ledna do června na území středních Čech prodalo celkem 778. To je sice o 48 méně než ve stejném období loňského roku, ale průměrná prodejní cena metru čtverečního panelákového bytu se z loňských 42 851 korun vyšplhala na částku 51 956 korun. Vzrostla tedy o více než 21 procent," říká Petr Hána, Senior Manager ve společnosti Deloitte Advisory.

Domy a byty českých politiků
Kde žijí čeští politici: vlastní vila, pronajatý byt i služební ubytovna

Nejmenší nárůst cen zaznamenaly v průběhu letošního prvního pololetí byty v cihlových domech (+0,15 %), o 16,3 procenta vyskočily průměrné transakční ceny bytových jednotek v developerských projektech. I v jejich případě ovšem platí to, co se odehrává ve většině pražských rezidenčních projektů – téměř vyprodané jsou už pár týdnů poté, co jsou uvedeny na trh.

Čím blíž ku Praze, tím dráž

Vzato po okresech, nejvyšší průměrné ceny v letošním prvním pololetí dosáhla podle dat Deloitte Real Index Praha-západ, a to s částkou 77 057 korun. Následována je okresem Praha-východ s 66 683 korunami za metr čtvereční a okresem Beroun. Zde se v průměru metr čtvereční bytu prodával za 63 474 korun.

Je to logické – většina měst i obcí, které se v daných okresech nacházejí, má dobré dopravní spojení s metropolí: vlakem, autobusy Pražské integrované dopravy či autem. Poptávka je zejména po městech, která hromadnou dopravou umožňují dojezd do centra hlavního města v rozmezí mezi 40 a 80 minutami. Mimopražští obyvatelé, kteří se do Prahy vydají vlastním vozem, se ovšem v podstatě každé ráno potýkají s Nerudovskou otázkou: Kam s ním? Kapacita parkovišť P+R je totiž stále nedostatečná.

Lépe hned tak nebude

Na vzrůstajícím zájmu lidí o koupi bytu v regionu obklopujícím metropoli se podepisují jak rostoucí ceny bytů v hlavním městě, tak jejich nedostatek. Podle serveru Bezrealitky.cz jen za poslední měsíc stoupl zájem o byty ve středních Čechách o třetinu, realitní kancelář Maxima Reality hlásí dokonce nárůst zájmu o celou polovinu. A tento trend bude pravděpodobně pokračovat. Na své limity totiž začíná narážet i prodej starších rodinných domů nebo výstavba nových.

Rostou ceny pozemků, materiálů i samotných stavebních prací. A ubývá také míst, kde je možné bez dlouhého čekání výstavbu zahájit. „Obce sice mají zpracované územní plány, ale ty do budoucna nepočítají s výrazným rozšiřováním. Brzdí je také často neradostný stav infrastruktury. Nemají například dostatečnou kapacitu čistíren odpadních vod, problém začíná být i s povolováním studní nebo napojováním na obecní vodovody,” vyjmenovává důvody brzdící výstavbu Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Pokud se rozhodnete pro zpracování větších kusů dřeva, jako jsou třeba klády nebo kulatina, bude správným pomocníkem výkonnější řetězová pila.
Topit dřevem je populární. Správná příprava je však věda

„Na českém trhu nelze očekávat brzké zlevnění bytů. K tomu by mohlo dojít teprve tehdy, pokud by nabídka vzrostla ještě výrazněji než doposud, nebo pokud by se ekonomika opět zadrhla a lidé by začali přehodnocovat své investice. V každém případě to zatím vůbec nevypadá, že by se v dohledné době stalo bydlení dostupnějším. A bohužel se začínají v důsledku nepříznivého vývoje cen stavebních prací a materiálů prodražovat i rekonstrukce, které se staly alternativou nových bytů,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

„Tuzemské stavebnictví zůstává zasaženo negativními postcovidovými vlivy: rychle rostoucími cenami dovážených surovin a logistickými problémy vedoucími k nedostatku přepravních kapacit i lidí. Na trhu stále chybí tisíce zahraničních manuálních pracovníků. Tyto nepříznivé faktory vedou ke zpožďování výstavby, což ještě zvyšuje nedostatečnou nabídku nemovitostí. A to se odráží v rychlém růstu cen nemovitostí. Minimálně do konce letošního roku nelze očekávat, že by se růst cen surovin i nemovitostí zastavil," shrnuje situaci ve stavebnictví Peter Markovič, generální ředitel Xella CZ.

Kolik a za kolik

Zájem o byty ve Středočeském kraji. Kolik a za kolik.Zájem o byty ve Středočeském kraji. Kolik a za kolik.Zdroj: Deloitte Advisory

Zájem o byty ve Středočeském kraji. Kolik a za kolik.Zájem o byty ve Středočeském kraji. Kolik a za kolik.Zdroj: Deloitte Advisory

Pozn.: Středočeský kraj, 1. pololetí r. 2021: místa s více než 10 transakcemi a zároveň významnějším meziročním nárůstem transakčních cen