„Toto jednání jsme svolali hlasy opozičních zastupitelů za ČSSD proto, že je pro nás neakceptovatelné, že starosta odmítl na pracovní jednání vpustit veřejnost,“ avizoval už před jednáním zastupitel města Čáslav a senátor Jaromír Strnad (ČSSD). Podle toho také více jak tříhodinové jednání vypadalo. Hlavní slovo totiž, kromě ředitelky Městské nemocnice Čáslav Dity Mlynářové, která prezentovala aktuální situaci v nemocnici, měli po většinu času právě zastupitelé ČSSD a jejich příznivci z řad veřejnosti.

Mezi nimi nechyběl ani bývalý zastupitel Milan Urban (ČSSD), který právě kvůli situaci v městské nemocnici Čáslav loni v létě na zastupitelský post rezignoval. „Vadí mě, že informace, které dostáváme od vedení města i paní ředitelky, jsou mnohdy diametrálně odlišné od těch, se kterými se na nás obrací zaměstnanci nemocnice. Za současný stav nemocnice nemůže nikdo jiný než současné vedení města. Nikdo nemocnici nepodkopával nohy, jak je to prezentováno,“ řekl mimo jiné jeho stranický kolega Strnad.

Městská nemocnice Čáslav disponuje špičkovým vybavením.
Nemocnice v Čáslavi otevřela nové ambulance, všechna oddělení jsou v provozu

Ředitelka čáslavské nemocnice Dita Mlynářová ujišťovala veřejnost, že nemocnice v tuto chvíli rozhodně nekončí. „Nemocnice nezavírá, všechna oddělení fungují. Podařilo se obnovit i provoz na interně, kde je v současné době k dispozici 20 lůžek s blízkým navýšením na 30 lůžek. V procesu otevření je momentálně také oddělení ARO,“ uvedla Mlynářová.

Sama ale připustila, že vztahy v nemocnici nebyly ideální a situace byla z tohoto hlediska mnohem náročnější, než na začátku očekávala. „Čekala jsem, že budu bojovat, že budu hledat lékaře, že budu klečet na kolenou, aby někdo z lékařů nastoupil. Na zavřené oddělení se těžko nastupuje. Ale nečekala jsem, že budu bojovat proti nepříteli u nás vevnitř, že mi bude podrážet nohy někdo zevnitř nemocnice. Nečekala jsem, že budu čelit politickým tlakům o tom, jestli nemocnice má, nebo nemá být,“ uvedla ředitelka.

V areálu Prokopa Holého se bude dál stavět. Město představilo studii.
V areálu Prokopa Holého se bude dál stavět. Čáslav představila studii

Zdůraznila, že to jediné, co opravdu přináší peníze do nemocnice, jsou pacienti. Ti se tam ovšem nesmí bát chodit a nemocnice nesmí ztrácet své renomé. Popsala i případ, kdy měla už nasmlouvané lékaře před podpisem smlouvy, ty ale někdo kontaktoval s informací, že nemocnice zavírá, a lékaři si to nakonec rozmysleli.

Mimořádné jednání nakonec skončilo usnesením, ve kterém zastupitelé požádali vedení města o pravidelné měsíční zprávy o stavu nemocnice. Usnesení odhlasovali všichni zastupitelé jednomyslně.