Je to nápad, o kterém se přemýšlelo již delší dobu, připomněla Yvona Matějková z Celního úřadu pro Středočeský kraj. Nyní ale tento nápad „uzrál“.

„Nejprve se zjišťoval samotný zájem pracovníků, pak přišlo období dovolených – až nastal ten správný okamžik a bylo rozhodnuto, že začátek října bude ta správná volba,“ konstatovala Matějková, jak to přišlo, že se v roli dárců dostavilo do nemocnice 28 pracovníků; jak celníků, tak i občanských zaměstnanců.

Více než polovina z nich byli prvodárci: návštěva transfuzního oddělení pro ně byla premiérou. A hned na místě padlo rozhodnutí: první hromadný odběr krve rozhodně nebyl poslední.

„Velké díky patří všem, kteří se rozhodli darovat krev a tím pomoci všem, kteří to potřebují. Poděkování si ale také zaslouží kolegové, kteří jsou již léta pravidelnými dárci,“ poznamenala Matějková.

Upozornila na fakt, že v řadách středočeského celního úřadu působí nikoli jen jednotlivci, ale dokonce desítky pracovníků, kteří již byli jako věrní dárci oceněni Janského plaketou – od bronzových medailí za 10 odběrů až po zlaté za 40 dárcovských návštěv.

* Podmínky darování krve:
- Věk nejméně 18 let, minimální hmotnost 50 kg.

- Dárce se cítí se zdráv, neužívá pravidelně léky (výjimkou je u žen hormonální antikoncepce), netrpí infekční ani chronickou chorobou.

- Krátkodobá omezení vylučují dárcovství: přisáté klíště během posledních čtyř týdnů; malý chirurgický výkon nebo trhání zubů v posledních sedmi dnech; u žen menses.

- Dlouhodobější omezení vylučují dárcovství: návštěva tetovacího salonu kvůli tetování nebo piercingu, chirurgický výkon, přímý kontakt s cizí krví, poranění se o jehlu – to vše za posledních šest měsíců; pobyt v tropických oblastech během posledního roku.

* Průběh darování krve:
- Vyšetření před odběrem: měření tlaku, kontrola srdce, rozbory krve.

- Poměrně krátký pobyt v odběrovém křesle (necelý půllitr krve je odebrán zhruba během deseti minut; tahle rychlost prvodárce zpravidla překvapí).

- Občerstvení na doplnění energie, následný odpočinek doma.