Úplná uzavírka D11, zajišťující významné spojení Prahy s Hradcem Králové – tedy včetně oblastí na Nymbursku a Kolínsku, se nemile protáhla nejenom časově, ale i geograficky. Kvůli dopravnímu průšvihu, pro který řidiči jen stěží nacházeli slušné pojmenování, ji policisté rozšířili od Prahy až na Nymbursko. Původně se přitom týkala jen úseku mezi dálničními kilometry 0 a 8 (od Prahy po Jirny na Praze-východ).

„Neexistující“ kabel pod napětím

Bourací práce se nečekaně zdržely. Masivní nadjezd na spojnici Horních Počernic a Běchovic Božanovskou ulicí odolával kvůli množství výztuže houževnatěji, než se očekávalo, když se do něj zakousla těžká technika. I na to se však přišlo až se zpožděním. Původně bylo nutné práce uprostřed noci neočekávaně zastavit kvůli jiskření z elektrických zkratů.

Přišlo překvapení, se kterým se předem nedalo počítat. Dělníci v mostní konstrukci narazili na neregistrovaný kabel vysokého napětí, vysvětlila Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací Praha, která je investorem prací.

Bylo tak třeba počkat, než se podaří prověřit všechny souvislosti a kabel odpojit; ačkoli formálně neexistující, zůstával „pod proudem“. Proti harmonogramu tak práce nabraly zpoždění v řádu hodin. A to se postupně dále protahovalo kvůli bytelnosti nadjezdu.

Dopravní komplikace prodloužení uzavírky přinášelo zejména na příjezdu do Prahy. Před Jirny, kde byl provoz už během noci na exitu 8 odkláněn z dálnice na objízdnou trasu po souběžné silnici II/611 (případně na II/101), se už dopoledne vytvářela kolona až po úroveň městysu Nehvizdy, která postupně narůstala. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl dokonce řidiče veřejně vyzýval, aby se v neděli D11 úplně vyhnuli – a raději volili jinou trasu.

Kalamita u Prahy zasáhla i Nymbursko

Kolaps dopravy s kolonami před Prahou postupně nabýval až hrozivých rozměrů – umocněných navíc uzavírkou na silnici číslo 611 v Nehvizdech – a půl druhé hodiny po poledni rázně zasáhla policie: D11 směrem na Prahu uzavřela už u Sadské na Nymbursku, kde dopravu odklonila na exitu 25. Zde, stejně jako na následujícím exitu 18 Bříství, byly také uzavřeny dálniční nájezdy pro směr na Prahu.

Ilustrační foto.
Hrozby typu syfilis zůstávají i v době koronaviru. Zájemci mohou jít na test

Přestalo platit i původní očekávání, že za nových podmínek by dálnice mohla být průjezdná kolem 18. hodiny: Centrum dopravních informací tlumočilo odhad operačního odboru Policejního prezidia ČR, že opatření přinášející uzavírky a kolony už na Nymbursko budou mít platnost až do půl deváté večer. Zase vedle! V neděli večer se už odhad posunul na sedmou ranní. V pondělí.

Jako zřejmě rozumné rozhodnutí pro řidiče neznalé místních komunikací se odpoledne jevilo sjet z dálnice už na exitu 35 – a k Praze pokračovat přes Pečky po silnici I/12 (byť s kolonami u Českého Brodu, kde přibýval proud vozidel jedoucích od exitu 25, i další citelnou zácpou před Úvaly). Či spíš volit úplně jinou trasu, a to takzvaně horem: po dálnici D10.