Na rozdíl od pondělního večera, kdy šlo kvůli řádění vichru o seznam téměř nekonečný (a ani v dalších hodinách se situace ještě příliš nelepšila) se tentokrát už dal pohodlně přehlédnout. A téměř všechny záznamy měly poznámku „opravuje se“ – i s uvedením odhadovaného času dokončení. Jen u několika čerstvých údajů z Mělnicka, Prahy-východ, Příbramska, Rakovnicka a ojediněle z Kutnohorska tyhle záznamy ještě chyběly.

S následky řádění viru se poruchové čety energetiků vyrovnaly. Jejich práce by se čím dál více měla blížit k normálu. Tedy – pokud se nepřižene další vlna větrného pekla; výstraha meteorologů platí až do středečního večera.

Kalamitní stav na veškerých územích, kde dosud zůstával v platnosti – tedy i v šestici středočeských okresů – zrušila společnost ČEZ Distribuce už k úterní 15. hodině. Umožnil to postup oprav elektrického vedení poničeného vichrem v pondělí a někde i opakovaně v úterý ráno. Právě kolem třetí hodiny po poledni nicméně procházela přes střední Čechy další vlna silného větru. Její následky se však podařilo zdolat rychle.

Už odpoledne energetici předpokládali, že naprostá většina dosud nepřipojených odběrných míst (jejichž počet už významně poklesl) by se měla elektřiny dočkat ještě během odpoledne; nanejvýš večer. Ve středních Čechách se v té době jednalo o odběratele především na Rakovnicku, Kladensku, Benešovsku, Mladoboleslavsku a Mělnicku.

Počty evidovaných poruch nyní kolísají, jak se objevují nově nahlašované oblasti s nefunkčním nízkým napětím – třeba v rekreačních oblastech, které nejsou obydleny trvale – a zřejmě tomu tak bude i ve středu, plyne ze slov mluvčí skupiny ČEZ Soni Holingerové. „V průběhu večera i zítřka nám mohou být ještě hlášeny jednotlivé poruchy na nízkém napětí, nicméně by se mělo jednat již jen o chatové osady a jednotlivá čísla popisná,“ konstatovala. „I nadále mohou lidé využít pro hlášení poruch bezplatnou linku 800 850 860 nebo portál www.bezstavy.cz. Informace i nadále zveřejňujeme na www.cezdistribuce.cz,“ upozornila dále Holingerová.