Záchranářka ze Zdib Veronika Brožová napsala krátce po vyhlášení celonárodní karantény středočeské hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové otevřený dopis, v němž si stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek pro záchranáře ve středních Čechách. Její dopis zveřejnil mezi prvními médii portál Náš region, na nějž se v květnu obrátil policejní odbor pro boj proti terorismu a extrémismu. Středočeský krajský úřad totiž podal na záchranářku trestní oznámení pro šíření údajné poplašné zprávy.

Ilustrační foto.
Záchranářka si postěžovala a čelí vyšetřování. Odboru pro terorismus

"Dle sdělení odborové organizaci tak vedení kraje reagovalo ve snaze bránit šíření paniky, chránit dobré jméno záchranky a dobrat se skutečného stavu věcí," potvrdil v úterý podání trestního oznámení předseda odborové organizace záchranné služby Jiří Havlovic.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová pohrozila záchranářce "právními kroky" hned bezprostředně po zveřejnění dopisu. Podle ní a podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Jiřího Knora byla Brožové slova nepravdivá a "způsobilá vyvolat paniku".

Hejtmanka mnohé nevysvětlila

Ve svém současném vyjádření, které hejtmanka zveřejnila na Facebooku v úterý 26. května odpoledne, sice všem záchranářům včetně Veroniky Brožové děkuje, ale opětovně zdůrazňuje, že "informace paní Brožové se ukázaly být nepravdivé". O tom, že je na záchranářku podáno trestní oznámení, se nijak nezmiňuje.

Postup středočeského krajského úřadu i samotné hejtmanky nenechal internetové uživatele v klidu. Mnohé kroky Pokorné Jermanové totiž skutečně nebyly dosud uspokojivě vysvětleny a hejtmanka je pominula i ve svém aktuálním facebookovém postu. Lidem se také nelíbí, že své díky záchranářům vyjadřuje podáním trestního oznámení.

"Proč jste je (ochranné pomůcky, pozn. red.) tedy sháněla i zde na Facebooku, když jich bylo pořád dostatek? Mimochodem, občané na ně čekají dodnes…," reagovala na hejtmanku například uživatelka Blanka Levá, která jí připomněla její vlastní post z 16. března, v němž Pokorná Jermanová píše o tom, že potřeba ochranných pomůcek (respirátorů a roušek) je stále aktuální a jejich výrobci či dodavatelé mají zasílat případné nabídky.

Údajná neschopnost ministryně financí Aleny Schillerové komunikovat v angličtině uživatele internetu pobavila i pobouřila
Schillerová vs. angličtina. Češi dostali novou munici a zaplnili internet vtipy

Vysvětlen nezůstal ani incident s údajným kamionem plným objednaných ochranných pomůcek (mělo jít o 400 tisíc roušek a osm tisíc respirátorů) pro Středočeský kraj, který byl podle informací hejtmanství Středočeského kraje zadržen německými celníky na hranicích Německa a Nizozemska. "Ne všechny státy jsou solidární,“ posteskla si Jermanová osobně na tiskovce 16. března v rámci svého upozornění na postup německých úřadů.

Její informace však kategoricky odmítla německá celní správa, která jednoznačně uvedla, že o žádném zabavení nákladu určeném pro Českou republiku vůbec nic neví. Německý velvyslanec Christoph Israng následně na Twitteru Jermanovou veřejně vyzval, aby falešné obvinění jeho země ze zadržení ochranných pomůcek dementovala. Ta na to nebyla schopná reagovat, a uvedla pouze, že "se těší", že si vše s panem velvyslancem řekne osobně.

Kreslený vtip od čtenáře na účet koronaviru.
Čechy humor neopouští: kreslí vlastní vtipy a dávají rady, jak přežít karanténu

Server Seznam.cz následně přinesl informaci, že k údajnému objednání a nákupu respirátorů a roušek ze zahraničí neexistuje žádný veřejný dokument, ani smlouva ani objednávka, a že zásilka byla objednána u naprosto nekontaktní pražské firmy Palmerston, která takové služby ani nenabízí. O objednávce neexistuje žádný doklad ani na středočeském krajském úřadě, ani v benešovské nemocnici, která pod úřad spadá a do níž měla zásilka původně směřovat (z nemocnice pak měla být dále rozdělena mezi ostatní zdravotní instituce Středočeského kraje). 

Žádnou z těchto nesrovnalostí úřad, nemocnice ani hejtmanka dosud nevysvětlili. Stejně tak není jasné, čím byly ochranné pomůcky z kamionu (pokud tento kamion někdy existoval) nahrazeny.

Humor jako zbraň

Sporný postup hejtmanky i středočeského krajského úřadu vyvolal nejen pobouření a řadu rozhořčených politických prohlášení (podání trestního oznámení kritizovali veřejně například bývalý premiér Mirek Topolánek, senátor Tomáš Czernin, distancoval se od něj předseda středočeské ČSSD Robin Povšík, silná kritika zaznívala i od středočeské opozice), ale také pobavil internetové humoristy, kteří začali hejtmančinu touhu se soudit okamžitě vtipně pranýřovat.

Hejtmanka se tak například dozvěděla, že je "new Vondráčková", popřípadě "nová Martin Michal" s odkazem na známou manželskou dvojici, která v posledních letech proslula zejména podáváním trestních oznámení.

Poměrně často také v této souvislosti zazníval dávný vtip: Chceme svobodu projevu i po projevu", který si starší generace pamatuje ještě ze socialistických dob.

Hejtmanka se stala také terčem řady memů a karikatur, jež kromě trestního oznámení na záchranářku připomínaly i její některé starší kauzy, například to, že její manžel neoprávněně užíval její služební vozidlo.