„Taková opatření podle našeho názoru nejsou úlohou kraje, jako samosprávy,“ vysvětlila, proč Středočeský kraj obdobný krok neplánuje. Zdůraznila, že úkolem kraje je kvalitní a efektivní správa všech krajských institucí tak, aby sloužily lidem k jejich spokojenosti – a poskytovaly skvělé služby.

Středočeští hasiči v Českém Švýcarsku.
Hasiči u Hřenska stále mají plné ruce práce, například i s kácením stromů

„Máme pět krajských nemocnic v šesti městech, nejrozsáhlejší síť středních škol i domovů seniorů a sociálních služeb, je to celkem 270 příspěvkových organizací – a náklady na energie budou stát kraj o miliardu více než dosud. Máme také absolutně nejrozsáhlejší síť veřejné dopravy; jen náklady na zvýšení sazeb za trakční energii ve vlacích a náklady na naftu v autobusech si vyžádají další stamiliony. Finanční podporu sociálně slabším občanům má vyplácet stát. Nikoliv kraj. Preferujeme, aby pomoc byla nastavena centrálně ze strany státu a netříštily se tak jakékoli podpůrné programy napříč kraji,“ konstatovala hejtmanka Pecková. „Navíc si neumím ani představit, že bych takový krok neprojednala s obcemi, které mají platit v některých případech 50 procent zmíněné dotace,“ poznamenala.

Odkazuje tím na Kubou prezentovanou představu, že příjemcům nižších důchodů by měly obce, kde žijí, jednorázově vyplatit čtyřtisícovou podporu – s tím, že polovinu (tedy dva tisíce) následně obci proplatí kraj. Pro rodiny s dětmi pak Jihočeši chystají příspěvek, který má umožnit docházet na placené školní, a hlavně mimoškolní aktivity, i když rodina bude počítat každou korunu – přičemž peníze za kroužky by mohly přijít na řadu jako první, až bude třeba rozhodnout, co oželet.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Takové jsou alespoň aktuální plány. Ani na jihu Čech není ještě není nic jisté: rozhodovat budou 15. srpna tamní krajští zastupitelé.