Frmol odstartoval uprostřed noci 

První výzva k výjezdu přišla z Prahy-východ už necelé tři hodiny po půlnoci; ve 2.41, připomněl v pondělí Petr Svoboda z centrály Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. „Následně bylo do sedmé hodiny ranní evidováno celkem 33 zásahů, z čehož 28 událostí bylo technických pomocí ve spojitosti s poryvy větru,“ konstatoval.

To byl ovšem teprve začátek. A ukázalo se, že vlastně šlo o začátek velice pozvolný. Že jde do tuhého, bylo zřejmé už mezi sedmou a osmou ranní. Tato hodina přinesla 69 hlášení o událostech vyžadujících pomoc hasičů, mezi nimiž nechyběly ani případy se skutečně velkou škodou. V Mnichově Hradišti odtrhl poryv větru celou střechu stadionu. Kvůli dalšímu maléru se střechou vyráželi kladenští hasiči k bytovému domu v Kročehlavech. Větší škodu přinesl také pád vzrostlého stromu na auto zaparkované na zahradě v Jílovém u Prahy. Ušetřeni nezůstali ani hasiči. V obci Luštěnice na Mladoboleslavsku přišla o střechu rozestavěná zbrojnice místního dobrovolného sboru.

Už další hodina potvrdila očekávání, že nápor se bude ještě podstatně zvyšovat. Mezi osmou a devátou vysílalo operační středisko hasičské jednotky zasahovat u 137 událostí, přičemž nechyběl další vážný malér spojený se střechou. Tentokrát šlo o třípatrový dům v Hovorčovicích na Praze-východ: nejprve uletěla střecha, následně se v jedné z místností propadl strop. Hodně rušno bylo také v Lysé nad Labem, kde spadl strom na balkon paneláku, a na Příbramsku nedaleko obce Bohostice, když se na Orlíku utrhla plovoucí garáž i s lodí. 

Dva stě událostí za hodinu

Čas mezi devátou a desátou hodinou pak byl dobou toho nejextrémnějšího náporu. Během pouhých 60 minut přišla nová hlášení o dvou stovkách událostí. Přesně jich bylo 201! V té době už si Středočeši prostřednictvím generálního ředitelství hasičů vyžádali pomoc ze Zbiroha na Rokycansku, kde je jedna ze tří základen záchranných útvarů rozmístěných po celé republice. Příslušníci tamější roty se pak zapojili do odstraňování následků vichru na Kladensku a Rakovnicku. 

Po desáté hodině se chvíli zdálo, že by dosavadní nápor mohl ustávat. Do jedenácté nepřibyla ani celá stovka nových událostí – bylo jich 92. Nechyběly však mezi nimi ani opravdu velké maléry, plyne ze Svobodových slov. „K vážnějším patřily utržená střecha na bytovém domě v Milovicích na Nymbursku, poryvem větru vyvrácená autobusová zastávka v Kladně, pád čtyř stromů na rodinný dům v obci Oleško nedaleko soutoku Sázavy s Vltavou nebo zranění dvou osob po pádu zdi v obci Ledčice na Mělnicku,“ konstatoval hasič.

Hodinu před polednem se počet nových zásahů opět přehoupl přes stovku; šlo o 108 událostí. K těm nejvážnějším došlo v jinak relativně mírněji zasažených regionech: na Kutnohorsku, kde v obci Církvice poničila osobní auto spadlá střecha domu, a v obci Sázava padl strom na chatu – a na Příbramsku, kde ve Staré Huti shodily poryvy vichru střechu rodinného domu i s komínem.
Po poledni už hlášení o dalších událostech přicházela pozvolnějším tempem; mezi 12. a 14. hodinou jich přibylo 150. Postupně jejich počet klesal, když během odpoledne začal vítr slábnout. Do sedmé večer se nicméně počet evidovaných událostí vyšplhal na neuvěřitelných 1125 událostí. A ještě během pondělního dopoledne se počet zásahů středočeských hasičů vyšplhal přes stovku. 

Tragické následky řádění vichru 

V pondělí přišla také smutná zpráva: počet obětí nedělního vichru se zvýšil na tři: v nemocnici podlehl vážným zraněním 60letý muž ze středních Čech. Úraz utrpěl necelé tři hodiny po poledni, když na něj spadl strom v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Nakonec se ukázalo, že k záchraně života nestačily ani intenzivní lékařská péče s napojením na umělou plicní ventilaci a následný transport pacienta v kritickém stavu do liberecké nemocnice s využitím vrtulníku. Další oběti padajících stromů byly již v neděli hlášeny z Třebíčska a z Jičína. 

Nejvíce bylo zasaženo blízké okolí Prahy
- Nejvíce zásahů spojovaných s vichřicí Herwart zaznamenali během neděle středočeští hasiči v regionu Prahy-východ (176), dále na Benešovsku (146) a Praze-západ (116); přes stovku se jejich počet vyšplhal ještě na Mladoboleslavsku (106). 
- Těsně pod stovkou zásahů zůstalo Kladensko (97); následují Mělnicko (85), Kolínsko s Nymburskem (po 82), Kutnohorsko (73) a Příbramsko (70).
- Nejméně zásahů, což ovšem rozhodně neznamená klid, bylo na Berounsku a Rakovnicku (po 46).