Ředitel středočeské policie Václav Kučera Deníku řekl, že nové posily by se uplatnily plošně po celém kraji. Nejpotřebnější by však byly zejména v nejbližším okolí hlavního města – na Praze-východ i Praze-západ – a pak v oblasti velkých měst. Typicky tam, kde je na výběr větší nabídka pracovních příležitostí. Podle Kučerových slov jsou však „konkurenty“ středočeské policie i jiné složky Policie ČR: často se prý stává, že noví kolegové poté, co získají praxi, uspějí ve výběrových řízeních na obsazení vyšších pozic u policie v Praze nebo přecházejí k útvarům s celostátní působností. To ředitele na jedné straně těší – ukazuje se, že se policisty daří připravit tak dobře, že jsou pak úspěšní – a na straně druhé mu přináší vrásky; je třeba hledat náhradu, protože odcházejí na nová působiště.

Do služby po roce příprav

Noví lidé přicházejí. Nejnověji středočeský ředitel přivítal 20 čerstvých posil: policistek a policistů, kteří vstoupili do služebního poměru od počátku srpna. Pět žen a patnáct mužů vzápětí mohlo obléct policejní uniformy. Že mají předpoklady dělat svým působením služebnímu stejnokroji čest, už podle podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové ukázalo přijímací řízení. „Všichni uspěli jak v testech fyzické zdatnosti a u psychotestů, tak prokázali i výborný zdravotní stav,“ konstatovala.

Zdroj: Youtube

Připomíná však, že než se postaví po bok svých kolegů v „ostré“ službě, ještě to nějakou dobu potrvá. „Čeká je profesní vzdělávání k výkonu povolání, tedy celá řada vzdělávacích aktivit, aby byli na službu řádně připraveni,“ připomněla Suchánková. Na úvod jde o dvanáctiměsíční ZOP neboli základní odbornou přípravu. To je doba, kdy se z nováčka stává policista. Pod vedením specialistů, lektorů a instruktorů se učí vše, co jednou bude či může potřebovat znát a umět. „Připraví se jak v teoretické rovině, tak pak při následné řízené praxi i na zvládání již konkrétních situací a zákroků, které budou součástí každodenní práce. S tím souvisí i ovládání policejní zbraně, výcvik ve střelbě, ale i podmínky pro její zákonné použití a podobně,“ upřesnila Suchánková. Po zdárném ukončení ZOP budou noví policisté vykonávat službu na svých nových působištích: většina v rámci pořádkové policie, ale někteří i u policie dopravní či cizinecké.

Po škole se plat zvyšuje

Už nástupem k Policii ČR náleží náleží novým policistům a policistkám služební příjem, připomněla mluvčí, jak je to s penězi. S tím, že ten budou pobírat i v rámci ZOP, kdy mají současně bezplatné ubytování i stravování. „Po uplynutí zkušební doby jim bude přiznán i náborový příspěvek, který dosahuje výše 150 tisíc korun,“ konstatovala Suchánková; zkušební doba činí šest měsíců. Po nástupu je minimální měsíční příjem 26 420 Kč, po ukončení studia se základní příjem zvýší zhruba o 4800–8800 Kč; na vybraných útvarech se ještě vyplácí stabilizační příplatek od dvou a půl tisíce do pěti tisíc. Plus zvláštní příplatek, osobní příplatek, odměny a další příplatky i benefity.

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.
Kdo si zaslouží Cenu hejtmanky? Obyvatelé kraje mohou navrhovat osobnosti

Mluvčí dále uvedla, že od počátku roku vstoupilo do řad středočeské policie přes 120 nových „mužů a žen zákona“. Dalším, které by služba lákala, radí využít e-mailové adresy nabor.stredocesi@pcr.cz, jejímž prostřednictvím se mohou o práci u středočeské policie dovědět víc. Podmínkami přijetí jsou věk nad 18 let, občanství České republiky, fyzická, zdravotní a osobnostní způsobilost a vzdělání středoškolské s maturitou nebo vyšší. Sluší se připomenout, že nezbytná je i bezúhonnost – podle Kučerových slov se už stalo, že zájem přejít na správnou stranu zákona projevili i lidé, kteří byli v minulosti trestáni. Ti tedy měli smůlu.