VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kardinál Dominik Duka posvětil v Krásné Hoře nový zvon Svatý Hubert

Krásná Hora /FOTOGALERIE/ - Tři zvony vévodily slavnostní Svatohubertské bohoslužbě, která se konala v chrámu svatého Mikuláše v Krásné Hoře nad Vltavou na Příbramsku. Největší sláva čekala zvon uprostřed, který vysvětil jeho excelence Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský a primas český.

28.6.2016
SDÍLEJ:

Svěcení zvonu v Krásné Hoře kardinálem Dominikem Dukou.Foto: Jiří Kubík

Slavnost uspořádali členové Mysliveckého spolku Jedlina Krásná Hora a krásnohorské honební společenstvo v čele se starostou Václavem Hubínkem. „Zvon je zasvěcen svatému Hubertovi, patronu myslivců a lesníků. Je laděn v tónině dis2, váží 160 kilogramů a ulil jej Josef Tkadlec z Halenkova," řekl Miroslav Liška, předseda mysliveckého spolku Jedlina.

Nový zvon bude společně s dalšími dvěma zvony, které mohly přibližně čtyři stovky návštěvníků mše v neděli rovněž spatřit, uložen do věže kostela. „Museli jsme nechat opravit stávající zvonové stolice a zhotovit nové technické vybavení. Předpokládám, že všechny tři zvony do věže krásnohorského kostela umístíme do pouti, kdy by měly poprvé zaznít," vysvětil správce krásnohorské farnosti P. Zbigniew Grzyb.

Krásnohorské zlato

Slavnostní událost v Krásné Hoře podtrhli trubači ze Zábřehu, kteří pod vedením Jany Adámkové hráli před vchodem do kostela lovecké skladby a fanfáry. Kardinála Dominika Duku vítali místní myslivci a hasiči v uniformách. Významného hosta pozdravil i starosta města Jiří Urban, který připomněl, že z krásnohorského zlata byla vyrobena Svatováclavská koruna, nejznámější a největší součást českých korunovačních klenotů.

V době bohoslužby zazněla Missa in Honorem Sancti Huberti od Františka Macka, kterou zahráli a zazpívali členové smíšeného pěveckého sboru Svatopluk z Uherského Hradiště vedeného sbormistrem Filipem Mackem. V promluvě kardinál Dominik Duka hovořil o nebezpečí bezohlednosti a sebestřednosti. A také o významu zvonu, který lidi v těžkých dobách varoval a spojoval.

Zapomínání na Boha

„Lidé v dnešní době zapomínají nejen na Boha, ale především na lásku k bližním. Zvony slouží ke svolávání na mši, pro odzvánění času i při mimořádných událostech. Při svatbách, úmrtích i jako poplachový signál - například při požáru, povodních či při vpádu cizích vojsk," zmínil kardinál Duka, který zároveň krásnohorským myslivcům a dalším občanům poděkoval za pozvání a popřál jim hodně štěstí a zdraví k jejich činnosti.

Po bohoslužbě následoval slavnostní oběd, který se konal ve velkém sále Zemědělského družstva Krásná Hora. Odpoledne se do kostela svatého Mikuláše vrátili členové smíšeného pěveckého sboru Svatopluk z Uherského Hradiště a soubor Trubači Záhřeb, kteří na společném koncertě zahráli několik skladeb našich i světových autorů.

Čtěte také: Kardinál Dominik Duka požehnal v Lánech 'obojživelníku'

Jiří Kubík

Autor: Redakce

28.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Čáslav vyšla doma naprázdno jak bodově, tak střelecky
35

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov /FOTOGALERIE/ - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení