Vedení města Kladna se aktuálně snaží získat tento industriální skvost do svého do svého majetku. Jednání jsou ale na počátku a požadavky vlastníků zatím přemrštěné. Přesto se pokusí najít obě strany rozumný kompromis. Poslední jednání vedl před třemi měsíci s dotčenými subjekty kladenský radní Lukáš Hanes.

„Tři věže šachtových vápenných pecí patří k nejvýraznějším symbolům industriálního Kladna. Se svou třicetimetrovou výškou se řadí k nejvyšším vápenkám v Čechách. Projekt prvních dvou pecí pochází z roku 1927. Pece byly dostavěny v roce 1929 a do konečných pěti se rozrostly v roce 1940. Provoz vysokých pecí a na nich závislých vápenných pecí byl ukončen v roce 1976. Díky svému technickému a historického významu byly pece prohlášeny v roce 2008 nemovitou kulturní památkou,“ říká o památce Tomáš Voldráb ze zapsaného spolku Kladno-Koněv. Kromě vápenek stojí za zhlédnutí i někdejší koksovna a rudné zásobníky. Kdo má zájem, může se do huti vypravit v rámci komentovaných prohlídek, které si lze domluvit individuálně.

„V září před deseti lety se nám podařilo zprovoznit naučnou stezku s názvem Industriální cesta Vojtěšskou hutí. Ta volně navazuje na projekt Industriální cesty českým Středozápadem. Legendu najdou návštěvníci na robustních betonových panelech,“ dodává Václav Kruliš ze spolku Kladno-Koněv.

Představitelem dalšího zaniklého odvětví těžkého průmyslu na Kladensku jsou kamenouhlené doly. Místem, kde vše zůstalo tak, jakoby dělníci právě odešli z práce, je Hornický skanzen Mayrau (HSM) v sousedních Vinařicích. Ten je ve správě Středočeského kraje. Areál díky tomu láká celoročně návštěvníky na spoustu akcí. Čas se zde nikdy nezastavil a Mayrovka žije dál. I sem se návštěvníci mohou dostat po kolejích po vlečce, kterou se podařilo obnovit nadšencům z Muzea dopravní techniky Slaný v roce 2014. „Aktuálně můžeme návštěvníky pozvat například na tradiční Den horníků, který se u nás koná 7. září a nebude chybět přehlídka hornické dechové hudby, jízdy na koních, havířské soutěže a další. Další industriální zajímavost chystáme 21. září od 15 hodin v rámci vernisáže výstavy Cihelny a cihlářství na Kladensku,“ řekla Lucie Cirkva Chocholová z propagace HSM.

close Technické památky ve středních Čechách. info Zdroj: Deník zoom_in