Řekli jsme si, že nebudeme zahazovat všechno, co se připravovalo, a navážeme na práci našich předchůdců. Tak pro Deník shrnul stav krajských plánů na budování parkovišť P+R středočeský radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký (STAN).

„Koncepce, které vznikaly, se snažíme převádět do života – a jednáme s městy, vlastníky pozemků a Správou železnic,“ konstatoval. S upřesněním, že kraj už rozjel přípravné a projekční práce pro budování P+R Hostivice, Olbramovice, pracuje se na parkovišti Dubenec a „poměrně daleko“ dospěly také přípravy budoucí stavby v Úvalech. Chystaných akcí je však více.

Ve zmiňovaných lokalitách se počítá s tím, že stavět parkoviště by měl kraj (častá je totiž v této oblasti i aktivita samotných měst), nicméně podle slov Boreckého hejtmanství nyní jedná o spolupráci také se Správou železnic a Státním fondem dopravní infrastruktury.

„Ale jsou to krajská P+Rka, takže primárně kraj,“ upřesnil, kdo bude hrát hlavní roli. Jedním dechem připomněl i spolupráci s radnicemi, protože, jak radní upozornil, nemá smysl rozlišovat aktivity kraje a měst. „Já to vnímám jako jeden dopravní celek,“ zdůraznil.

Při významných příjezdových trasách do Prahy plánuje středočeské hejtmanství vybudovat v dohledné budoucnosti více než tisícovku parkovacích míst. Například u nádraží v Olbramovicích na Benešovsku se chystá parkoviště s navrhovanou kapacitou 180 aut, jež by mělo sloužit nejen lidem z blízkého okolí, ale hlavně z oblasti Voticka – a rovněž Sedlčanska v příbramském okrese.

Úvalské parkoviště na Praze-východ by mělo nabídnout 260 míst. Ve městě Hostivice na Praze-západ by měl u nádraží vzniknout parkovací dům s kapacitou 480 míst – a právě zde je součinnost kraje se Správou železnic nejvýraznější. V plánu je také zbudování záchytného parkoviště s kapacitou 248 aut u železniční zastávky Pyšely na Benešovsku.

Nová místa nabízí i metropole

Klíčové je pro Středočechy také parkování přímo na území hlavního města. V tomto směru stojí za připomenutí dvě novinky. Před týdnem bylo na Černém Mostě nedaleko stanice metra otevřeno nové parkování s kapacitou 886 míst, kde celodenní stání vyjde na 50 Kč (a noc pak přijde na stovku). Nechybí ani osm míst určených pro nabíjení elektromobilů či stání vyhrazená pro auta s plynovým pohonem – jak LPG, tak CNG.

V úterý 7. prosince pak začala v hlavním městě stavba dalšího parkovacího domu, a to v Nových Butovicích. Stavba, s jejímž dokončením se počítá na jaře 2023, má mít místa pro 379 aut. Polovina kapacity s vlastním vjezdem i výjezdem bude vyhrazena pro místní motoristy, druhá půlka pak bude určena dojíždějícím.

Celkově jsou nyní v metropoli dvě desítky záchytných parkovišť s různou polohou i cenou za parkování. Čtyři místa požadují na den stovku, devět padesátikorunu – a sedm nehlídaných nabídne 12hodinové stání zdarma.