Potvrdila rovněž dřívější informaci, že setkání primátora hlavního města Zdeňka Hřiba (Piráti) s premiérem Petrem Fialou (ODS), kteří budou debatovat o možných řešeních, se uskuteční až 17. června.

Minimálně po dva dny, ve čtvrtek a v pátek, tak pražské KACPU zůstane uzavřeno a na místě bude fungovat pouze informační služba, která případné příchozí nasměruje na úřady a instituce, kde si administrativní nezbytnosti spjaté s pobytem v České republice budou moci vyřídit. Tedy především takzvané OAMPy neboli pracoviště odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, odbory cizinecké policie a případě pobočky úřadu práce.

Asistenční centrum lze posílit

Středočeský kraj stále provozuje KACPU v Kutné Hoře, kde jsou zástupci všech klíčových institucí k dispozici na jednom místě. Otevřeno má v pracovních dnech od osmé do sedmnácté hodiny a o víkendu rovněž od osmi, ale jen do dvanácti. Prozatím se nepočítá s tím, že by v reakci na uzavření pražského centra měla být provozní doba rozšiřována. „Je tam ale služba, která by do deseti minut mohla přivolat tým, který zajistí otevření v režimu 24/7, ujistila hejtmanka, že jediné aktuálně fungující středočeské KACPU je v případě potřeby připraveno i na nepřetržitý provoz.

Neočekává se však, že by to bylo zapotřebí – a podle slov Peckové by díky tomu, že se informace k uprchlíkům dostanou včas, mohla zátěž být rozprostřena rovnoměrněji po celé republice. Právě přetížením Prahy primátor Hřib vysvětluje rozhodnutí hlavního města asistenční centrum v metropoli uzavřít: nedává podle něj smysl registrovat běžence v místě, které se o ně z kapacitních důvodů nedokáže postarat; třeba nabídnout dětem místa ve školách. V metropoli prý vychází jeden ukrajinský občan na 15 místních, ve středních Čechách je to 25 – ale jsou i kraje, kde až na každého 55. obyvatele.

Věslav Michalik
Místopředseda STAN Michalik zemřel na Vlčí hoře, nepomohla ani letecká záchranka

Hřib požadoval po představitelích státu mechanismy, které by zajistily rovnoměrnější rozdělování uprchlíků do celé republiky – nicméně nepochodil: svobodným lidem nelze nařizovat, kde mají pobývat (a zvláště za situace, kdy Pražané ochotně pronajímají byty, takže najít bydlení není pro příchozí vysloveně problém). Neuspěl ani s návrhem finanční motivace, kdy by se v regionech s volnými kapacitami vyplácely vyšší podpory; naopak v přetížených oblastech by se snížily. Ani takové řešení by podle slov ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nebylo legislativně v pořádku; nicméně ještě se povedou debaty.

Červenec v Kutné Hoře nic nezmění

Po uzavření asistenčního centra v Praze Pecková nepředpokládá, že by se systém pomoci uprchlíkům začal hroutit. Jednak z toho důvodu, že přicházejících běženců dlouhodobě ubývá – a také proto, že spoléhá na včasné informace o možnosti vydat se na OAMPy i další úřady. „Tady jsou ve státě, který poskytuje bezpečí,“ konstatovala hejtmanka na adresu uprchlíků. „Věřím, že to zvládnou jak oni, tak my,“ konstatovala.

Co se bude – nebo nebude – dít dál kolem KACPU v Praze, by mělo napovědět páteční jednání na úrovni primátor-premiér. Hřib už oznámil, že na přerozdělování uprchlíků bude nadále trvat; pokud to stát zaručí, je připraven KACPU opět otevřít. Také asistenční centra v některých dalších krajích však za dva týdny, od 1. července, mohou doznat změny svého fungování. Přestane platit nouzový stav, s čímž je spojena i změna týkající se úkolů krajů při zajišťování registrace uprchlíků.

Některé kraje, jež pociťují menší zátěž, už plánují, že dosavadní centra KACPU uzavřou – a pro tuto činnost vyhradí třeba jednu místnost na krajském úřadu nebo jiné menší prostory. V případě středočeského asistenčního centra v Kutné Hoře se prozatím počítá s tím, že i v červenci by mělo zatím fungovat ve stejném režimu jako dosud. Pak se uvidí: kraj zvolí řešení podle potřeby a vytíženosti.

Nával před uzavřením byl i jinde

Kutnohorské asistenční centrum v pondělí registrovalo 84 uprchlíků; pro 12 z nich bylo třeba zajistit ubytování. Společné centrum s hlavním městem v pražských Vysočanech zaznamenalo v pondělí 755 návštěvníků – a ubytovat potřebovalo 40 z nich. Návštěvnost centra v Praze možná poněkud překvapí: poslední dobou se sice stále pohybuje v řádu stovek, ale v uplynulých dnech bývalo toto číslo nižší – zpravidla začínalo dvojkou či trojkou – a někdy i jedničkou. Nynější nárůst počtu příchozích však hejtmanka nepovažuje za příznak možné změny trendu. Připomněla v té souvislosti květen, kdy kraj s ohledem na klesající zájem postupně uzavíral dvě ze tří KACPU zřízených ve středočeských městech: vedle Kutné Hory fungovala asistenční centra ještě v Mladé Boleslavi a v Příbrami.

„Po zkušenostech s jejich rušením víme, že vždy těsně před ukončením činnosti se zájem uprchlíků zvýšil. Předpokládám, že podobné je to u pražského centra. Následně pracovníci cizinecké policie a odborů azylové politiky zvládali zvýšený zájem na jejich pracovištích,“ odkázala Pecková na dřívější zkušenosti.

S adresou ve Středočeském kraji je podle úterního sdělení Zuzany Žídkové z krajského úřadu aktuálně registrováno 53 834 držitelů víz opravňujících k pobytu v souvislosti s válkou na Ukrajině. Práci zde již získalo 12,5 tisíce ukrajinských běženců – především v zemědělství, zahradnictví, službách a potravinářském průmyslu. „Potenciálně ekonomicky aktivních může být podle dat Úřadu práce ČR 34 644 lidí,“ odkázala Žídková na údaj, který se vztahuje k počtu osob ve věku mezi 18 a 65 lety. „Ovšem u žen je třeba zohlednit, že pečují o nezletilé děti – kdy ve Středočeském kraji je registrováno téměř 17 tisíc ukrajinských dětí do 15 let,“ doplnila.