Dívka, která překvapivě soutěžila za družstvo starších žen, je ve sboru už 13 let.

„Hasičinou je postižená celá rodina. Není nikdo, kdo by nebyl. Maminka hasička, strejda hasič, brácha letos poprvé běžel se staršími chlapy a děda je starostou sboru," svěřila se s rodinnou „diagnózou" finalistka soutěže Miss hasička Středočeského kraje 2013, kterou čeká, tak jako ostatní dívky, finále na Konopišti.

„Snad jenom babička není hasička. Alespoň vaří a stará se o to ostatní, hlavně zásobování,"  dodala.

Finalistku  Markétou Járkovou do hasičské soutěže krásy trochu popostrčil děda Ladislav Sova, starosta  Sboru dobrovolných hasičů Heřmaničky.

„Bude to pro mne, holku z vesnice, úplně první zkušenost s takovouhle soutěží. Děda byl proto aby jsem se přihlásila,"  nastínila dvacetiletá dívka.

Její sestřenice Lucie Sovová z Přestavlk u Sedlce-Prčice byla v podobných soutěžích úspěšná minulý rok.

„Já si myslím, že se mohly přihlásit i jiné ženy. Měly by na to, ale nechtělo se jim,"  zamyslela se Markéta Járková, která pracuje v zemědělském družstvu v Trhovém Štěpánově jako účetní a vážná.

U hasičského sboru působí  finalistka Miss z Heřmaniček také jako pomocná vedoucí mladých hasičů. Školení na vedoucí si bude dělat letos.

„Už jsem s mladými hasiči, kterých je nyní kolem 15,  absolvovala celou soutěž. Děti dokáží překvapit pokaždé něčím jiným. Jsou nevyzpytatelní, je s nimi úžasná legrace," svěřila se hasička, pro níž je pódium konopišťského amfiteátru velkou neznámou.

„Netuším, jak to tam vypadá. Prý tam bude málo místa. Doufám, že nebude pršet," doufá Markéta Járková,  jež si pro volnou disciplínu připravuje arabský tanec s hasičskou tématikou.

A při povinném tanci si polku skočí s jedním z mladších členů sboru. „Já byla jeho vedoucí, když byl jako mladý hasič. Teď už je u starších," uvedla finalistka, která se v sobotu 25. května na Konopišti představí publiku ve společenské róbě, která si zkoušela v půjčovně v Černoleské ulici.

„Šaty nepředstavovaly vůbec žádný  problém. Viděla jsem je na figuríně a okamžitě věděla, že tyhle jsou pro mě. Pak jsem si ještě vyzkoušela  další, ale v amfiteátru budu mít ty, které jsem si vyhlédla v prvním okamžiku," přiznala Markéta Járková.