Děda byl „jen" dobrovolným hasičem, otec Josef  se stal, stejně jako později jeho syn Miloš, profesionálním hasičem a v tehdejším  Svazu požární ochrany působila i matka  Jindra Pávová, která je funkcionářkou dobrovolného sboru Jezero dosud.  Tam je starostou zmíněný syn Miloš. A dál?

„Vnuk má zatím jiné zájmy," pousmál se Josef Páv s tím, že děd působil jako hasič v rodné Mokré Lhotě, ale rodina nemá k dispozici žádné fotografie ani doklady, takže neví, odkdy.

Když začal koncem léta roku 1970 vznikat v Benešově vedle dobrovolného Svazu požární ochrany  také profesionální   Veřejný požární útvar, stal se Josef Páv jeho pátým zakládajícím členem. Jako jeho příslušník nastoupil k útvaru 1. září. Předtím jezdil jako řidič z povolání a snil o práci u záchranky.

„Chtěl jsem dělat záchranařinu jako řidič sanitky. Čekal jsem, až se uvolní místo, ale k tomu nedošlo," zavzpomínal Josef Páv.

Veřejný požární útvar začal fungovat na základně v Pražské ulici 1. března. Spolu s dobrovolným sborem. I techniku měli profesionální požárníci, zaměstnanci tehdejšího Okresního  národního výboru, až na několik vyčleněných vozů s dobrovolnými společnou.

Z požárníka opět hasičem

K benešovským požárníkům přicházeli další kolegové, přibývala technika i úkoly.

„Já nastoupil jako strojník a po necelých dvou letech mě poslali na Střední požární  školu do Frýdku-Místku. Po návratu jsem nastoupil do funkce velitele směn, což jsem dělal do odchodu na rentu v roce 2008," vysvětlil Josef Páv.

V té době už Veřejný požární útvar dávno neexistoval. Profesionálním požárníkům se zase začalo říkat hasiči, a jejich zastřešení se pod hlavičkou ministerstva vnitra se přejmenovalo na Hasičský záchranný sbor.

Deníček o zásazích si nevedl

O celkovém počtu výjezdů, kterých se Josef Páv zúčastnil, nemá přehled. Deníček si nevedl. Ale svědectví o tehdejším požárním sboru je ukryté v benešovském okresním archivu.

„Tehdy se všechny zásahy psaly do strážní knihy. Každá směna zvlášť, kolik příslušníků je ve službě, kdo byl delegovaný na výjezdy. A když jsme se stěhovali z Pražské ulice do nové požární stanice v ulici Pod Lihovarem, tak jsem na půdě opouštěné budovy našel všechny knihy. Zabalil je a předal do okresního archivu,"  poznamenal letos sedmašedesátiletý krajský starosta dobrovolných hasičů, jenž souběžně s profesionální kariérou zahájil práci v tehdejším Svazu požární ochrany.

„Tehdy to byla tradice. Kdo se stal příslušníkem požárního útvaru, automaticky byl i členem požárního sboru. Já se přihlásil do Benešova," připomněl Josef Páv.

Začátek 90. let byl pro spolky zlomový.  Z požárníků se stali zase hasiči a ze svazů opět sbory, tak jako to bylo do 50.let minulého století.

Řady hasičstva  opustilo tisíce lidí, kteří se zjevně do roku 1989 angažovali kvůli kádrovému profilu nebo v nových dobách ztratili o činnost ve spolku zájem. Na Benešovsku se jednalo  o tři až čtyři tisíce členů.

V roce  1998 bylo na Benešovsku osm tisíc členů, do letoška se jejich počet podařilo zvýšit na 10 500.

Manželka Jindra velela ženám

V 90. letech  Josef Páv přešel ve svém bydlišti do Sboru dobrovolných hasičů Jezero.  Zapojil se spolu s manželkou Jindrou, která působila předtím  od roku 1974 do roku 1988 jako administrativní pracovnice okresního Svazu požární ochrany i jako velitelka soutěžního družstva žen,  aktivně do  činnosti vesnického sboru.

Postupoval po činovnickém žebříčku až do funkce starosty Okresního sdružení hasičů.

Po změnách státní správy  i samosprávy  a ustanovení krajů byl nutný vznik krajské složky  Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, jako partnera krajského úřadu.

„Nikomu se do toho moc nechtělo, vést takový orgán. Ve středních Čechách vzniklo  krajské sdružení jako poslední v republice," konstatoval Josef Páv.

Miloš začínal jako Mladý požárník

Syn Miloš začínal jako člen  kroužku Mladých požárníků  v Základní organizaci SPO Benešov v druhé polovině sedmdesátých let. K Hasičskému záchrannému sboru nastoupil  v roce 1992 jako řidič – strojník,   postupně začal vykonávat funkci směnového strojníka  a od roku 2008 pracuje jako velitel družstva ve směně C.

V rámci svého povolání se zapojuje do pravidelného školení velitelů a strojníků jednotek obcí.

Při Okresním sdružení hasičů  Benešov se stal členem odborné rady velitelů a působí při organizování a provádění taktických cvičeních i soutěží.  Věnuje  se práci ve výboru okrsku Struhařov  a ve výboru  Sboru dobrovolných hasičů  Jezero, kde  od roku 1995 vykonává funkci starosty sboru.

Vnuk má zatím jiné zájmy.

Kdo je dobrovolný hasič Josef Páv?

Roku 1970 se stal členem  Svazu požární ochrany, členem výboru a velitelem soutěžního družstva. 

V první polovině 70. let po založení kroužku mladých požárníků při Základní organizaci SPO v Benešově  se podílel na jejich výcviku  a přípravě. 

Od roku 1971 v okrsku  postupně  funkce okrskového strojníka, velitele a instruktora  okrsku Bořeňovice a Kozmice.

Při okresním Svazu požární ochrany   člen štábu výcviku (1971 –  1990),

člen výboru SPO a referent civilní obrany (1974 –  1980),

okresní velitel (1980 – 1981),   

místopředseda Okresního výboru SPO Benešov (1980 – 1992),

náměstek starosty Okresního sdružení hasičů Benešov (1992 –  1998),    

vedoucí odborné rady velitelů (1993 – 2001),

starosta OSH Benešov (od 1998),

starosta Krajského sdružení hasičů (od  2003).