To je třeba případ Mladé Boleslavi. „Vydáváme brožuru, která mapuje, jak se město změnilo za 30 let od sametové revoluce,“ uvedla Šárka Charousková, mluvčí boleslavského magistrátu. Zajímavostí je i fakt, že bude ve dnech 16. a 17. otevřena budova bývalé věznice. Jde o jeden z nejslavnějších domů Mladé Boleslavi, často slouží i jako lokace filmařům. „Na místě se budou odehrávat komentované prohlídky. Zájem je obrovský,“ dodala mluvčí.

Pod názvem 30 let svobody se v Kladně uskuteční v týdnu před 17. listopadem hned několik akcí. Mimo jiné koncert Vladimíra Merty 13. listopadu a křest knihy Kladenská sametová ve Středočeské vědecké knihovně. „Plánujeme také výstavu fotografií Jiřího Hankeho v Městském divadle Kladno a 16. listopadu Noc divadel s připomínkou 17. listopadu. Akcí bude samozřejmě ještě více,“ řekl Filip Zoubek, vedoucí kladenského oddělení kultury.

Vedle přednášek a koncertů v Kolíně chystají od 8. do 10. listopadu pásmo k filmům s tématikou událostí ze 17. listopadu. Dne 12. listopadu se potom odehraje v chrámu sv. Bartoloměje mše a beseda. Regionální muzeum pak na 17. listopadu chystá vernisáž výstavy Socialistický sen; vize a realita.

Velké pietní shromáždění je naplánováno v Benešově na 15. listopad již tradičně u památníku před gymnáziem. „Probíhat bude taky panelová výstava na náměstí k 30. výročí revoluce nejen v republice, ale i tady v Benešově. V kulturním domě se uskuteční koncert Michala Prokopa a Framus 5, což je skupina spjatá s událostmi roku 1989,“ přiblížil plány Benešova místostarosta Zdeněk Zahradníček.

V Mělníku se 14. listopadu odehraje vystoupení na náměstí Míru, kde budou účastníci sametové revoluce, a to jak aktéři z Mělníka, tak i Prahy. Následně se mohou lidé těšit na třídenní akci od 15. do 18. listopadu na zámku Mělník.

Program chystá také Příbram. Připravuje se výstava dobových fotografií a automobilů, zájemci se budou moct svézt starým autobusem. Oslavy se pak příhodně odehrají na náměstí 17. listopadu. Vystoupí skupina Hudba Praha a k vidění bude i show v podání Pyrottery.

V Nymburce se chystá setkání už na 15. října, hosty budou ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra, politolog Jacques Rupnik a investigativní novinář Jaroslav Kmenta, který byl hybatelem revolučního studentského dění v Nymburce. Samotného 17. listopadu v podvečer se chystá shromáždění na Náměstí Přemyslovců.

Pouze vedení Rakovníka zatím o oslavách jasno nemá. Podle radničního mluvčího Jiřího Cafourka budou konkrétní obrysy programu známy během tohoto týdne. „Schůzky vedení města, kde se bude o jednotlivých akcích jednat, teprve probíhají. Ale už teď můžu říct, že proběhne několik výstav o revoluci – jedna ve spolupráci s muzeem a druhá s knihovnou,“ uvedl.

Přehled vybraných událostí v rámci 30. výročí sametové revoluce ve Středočeském kraji
Beroun
Výstava „Vzpomínky na sametovou revoluci v Galerii Pěší zóna v Palackého ulici – zahájení v pátek 27. 9. v 11:00 (v příloze posílám ukázku jednoho z panelů)
Slavnostní večer k výročí Sametové revoluce Kulturní dům Plzeňka – 14. 11. 2019
Pietní vzpomínka k výročí Sametové revoluce na Husově náměstí – 17. 11. 2019

Benešov
Velké pietní shromáždění u památníku před gymnáziem. - 15. listopad
Panelová výstava na náměstí k 30. výročí revoluce
Koncert Michala Prokopa a Framus 5

Kolín
Pásmo filmů k událostem 17. listopadu v Kině 99 – od 8. do 10. listopadu
Mše a beseda k 17. listopadu v Chrámu sv. Bartoloměje – 12. listopadu
Hlavní oslavy se slavnostním shromážděním – 17. listopadu

Kutná Hora
Přednášky a výstavy ve spolupráci se středními školami a farnostmi – 17. listopadu

Kladno
Koncert Vladimíra Merty a křest knihy Kladenská sametová – 13. listopadu
Výstava fotografií Jiřího Hankeho v Městském divadle Kladno – 16. listopadu

Mělník
Koncert na náměstí Míru a vystoupení účastníků sametové revoluce – 14. listopadu
Třídenní připomínková událost na zámku Mělník – 15. - 18. listopadu

Nymburk
Diskuze s ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeňkem Hazdrou, politologem Jacquesem Rupnik ema investigativním novinářem Jaroslavem Kmentou, hybatelem revolučního studentského dění v Nymburce – 15. října
Pokojné shromáždění na Náměstí Přemyslovců – 17. listopadu

Příbrami
Oslava ve spojení s výstavou dobových fotografií a automobilů – 17. listopadu

Mladá Boleslav
Komentované prohlídky bývalé věznice – 16. a 17. listopadu

Rakovník
Konkrétní obrysy programu budou známy během tohoto týdne. Město chystá několik výstav připomínající sametovou revoluci.