Ve funkci střídá stranického kolegu a místopředsedu TOP 09 Jana Jakoba, který v Poslanecké sněmovně nahradil Miroslava Kalouska – a chce svoji energii soustředit právě na poslaneckou práci. Byť původně očekával, že jeho působení na postu radních bude podstatně delší než tři měsíce. Členem krajského zastupitelstva nicméně zůstává, a tak ohlásil, že se těší na to, jak se kolegy bude nadále setkávat jednou měsíčně při jednání zastupitelů.

Švenda se představil jako středoškolský učitel, který je šťastně ženatý a hrdým tátou dvou kluků – a společně s manželkou má i 25leté zkušenosti s lokálním podnikám; jak se týkajícího pronájmu, tak v oblasti telekomunikací či prodeje oděvů. Coby politik nabízí desetiletou zkušenost zastupitele Příbrami, přičemž čtyři roky byl i místostarostou, jenž měl v gesci tři desítky městských organizací – včetně divadla, knihovny a galerie.

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.
Nový ředitel krajského úřadu má přijít z ministerstva vnitra

V souvislosti s nástupem do nové funkce Švenda současně rezignoval na post místopředsedy zastupitelského výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost. Jestliže se původně počítalo s okamžitou volbou jeho nástupkyně a nakonec zastupitelé po dohodě koaličních klubů nechali post prozatím neobsazený s tím, že hlasovat budou až za měsíc, dá se tušit, že jednání o personálním obsazení nejsou v rámci středočeské koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců úplně jednoduchá.

Ostatně ani nominace Švendy se v rámci Spojenců pro Středočeský kraj, původně koalice sdružující TOP 09, Hlas a Zelené, nezrodila bezbolestně. Zprvu se hovořilo také o možnosti navrhnout předsedu hnutí Hlas Pavla Teličky, jenž ale podporu nezískal – a dopadlo to tak, že Telička už není součástí této koalice. Nyní funguje samostatně jako nezařazený zastupitel.

Na dohodu o pracovní činnosti zaměstnává Krajský úřad Středočeského kraje také Michala Bláhu, a sice v rámci poradenství v oblasti ICT, digitalizace a optimalizace. Na snímku s hejtmankou Petrou Peckovou.
Práce dohodářů: Kraji se dá pomáhat za 180 korun na hodinu i za osm stovek