Na ústavní lékárnu se přeměnil bývalý pavilon patologie. „Účelem ústavní lékárna není samozřejmě nic jiného než distribuce léků a jejich výroba pro použití v nemocnici, máme ale i veřejnou část,“ zmínil ředitel nemocnice Petr Chudomel.

Kolínská ústavní lékárna je jednou z pěti distribučních míst ve Středočeském kraji, která hospodaří s vakcínami Pfizer, které se skladují v mrazáku, jenž dokáže vyvinout teplotu minus 70 stupňů Celsia. „Z 97 procent očkujeme vakcínou Pfizer,“ doplnil ředitel nemocnice.

Pacienty na oddělení paliativní péče v kutnohorské nemocnici chodí rozptylovat Henrry. Roční Mainský mývalí kocour je pro ně kamarádem, terapeutem i zprostředkovatel  vzpomínek na doby dávno minulé.
Kočičák Henrry se stal kamarádem, terapeutem i průvodcem v nejtěžších chvílích

Slavnostního otevření ústavní lékárny se zúčastnili také hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková a radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík.

Celkové náklady na stavební práce, lékárenské vybavení a mobiliář dosáhly 41,3 milionu korun bez DPH a byly kompletně financovány ze zdrojů nemocnice. Výsledkem je nová moderní ústavní lékárna, kde jsou umístěny její pracoviště včetně přípravy sterilních léčiv, dalších laboratoří, pracoviště klinických farmaceutů, vedení lékárny, skladů, šaten, ostatního zázemí pro Lékonku a především pro zásobování kolínské a kutnohorské nemocnice všemi potřebnými léčivy. Součástí lékárny je i nová výdejna léků s parkovištěm pro klienty, která je pohodlně přístupná z ulice U Nemocnice.

Očkování proti koronaviru. Ilustrační foto.
Vakcinační maraton u kafe, možná i s diskotékou. Přichází Noc očkování

Přemístění ústavní lékárny z pavilonu O (bývalé dětské oddělení) bylo zároveň podmínkou pro další pokračování rekonstrukce kolínské nemocnice, a to celého pavilonu O a prostor pod gynekologickým oddělením pro nová pracoviště magnetické rezonance. Následovat by pak měla rekonstrukce očního pavilonu a největší plánovanou investicí je výstavba nového pavilonu urgentního a centrálního příjmu.

OBRAZEM: Jak se patologie měnila v lékárnu