Spolupráci čtveřice regionů zahájenou už v roce 2003, jež od té doby nezdřevěněla, ale naopak dvoudenním jednáním právě v Ratměřicích dostala novou mízu, budou připomínat stromy vysazené v blízkosti dřevěného kříže odkazujícího na událost z regionu, která měla dopady do vskutku celoevropské historie. Je upomínkou na takzvanou bitvu u Jankova z roku 1645, kdy porážka císařské armády švédskými vojsky předznamenala ukončení dlouhodobého krvavého konfliktu první poloviny 17. století; zapsal se do dějin jako třicetiletá válka.

Setkání zástupců partnerských regionů, k jehož vrcholům patřilo podepsání nové deklarace o partnerských aktivitách na Konopišti, nabídlo současným představitelům jednotlivých partnerských regionů příležitost blíže se poznat – a podle slov hejtmanky Jermanové také představit možnosti i zkušenosti, které si jejich „kraje“ mohou navzájem nabídnout. Tématy debat u kulatého stolu nebyly jen podpora cestovního ruchu či kulturní výměna, ale došlo třeba i na jednání o mládeži a vzdělávání – a také na v současnosti aktuální inovace, digitalizaci nebo budování chytrých měst.

„Nová společná deklarace prohlašuje, že regiony budou prosazovat hlubší spolupráci především v oblasti vzdělávání, evropské integrace a kultury,“ podotkla Jermanová s tím, že se nepočítá jen se spoluprací mezi partnery Čtyřdohody. Cílem je zapojit do meziregionální spolupráce i další oblasti, a to i z jiných členských zemí Evropské unie. „Cílem je také prosazovat posílení dialogu ohledně důležitosti rolí regionů v rámci EU,“ podotkla středočeská hejtmanka.