„Dosud jsme zde měli provozovnu na opravy šicích strojů. Tatínek v domě i bydlel. Mnohé zůstalo po výbuchu uvnitř. Něco se díky hasičům podařilo vytahat ven. Dnes se má rozebírat střecha, tak nevím, co se nám ještě podaří zachránit. Jak rozhodl statik, náš dům se musí neprodleně zbourat," potvrdila dcera živnostníka Kateřina Humlová.

Odhaduje, že samotná demolice přijde na řadu možná až v dalších dnech. „Kam novou provozovnu přestěhujeme, je otázkou. Živnost je obživou pro celou rodinu a její tradice sahá do roku 1870," dodala žena.

Vzhledem k tomu, že pojišťovna nenahradí rodině Humlových veškeré ztráty, podobně, jako první postižená rodina Dočekalových, by jistě uvítali také oni finanční pomoc zvenčí. Rodina si všechno, včetně firmy, která provede demolici, musí obstarávat sama. 

Pozůstalí potřebují především klid

Jelikož rodina Petra Doči Dočekala přišla v jediném okamžiku nejen o člena rodiny, ale i střechu nad hlavou, vyvolala tragédie mezi lidmi obrovskou vlnu solidarity. Poněvadž se rodina vzpamatovává z neštěstí jen pomalu, potřebují pozůstalí v první řadě klid.

„Jsem velice ráda za všechno, co pro nás lidé dělají. Nyní jsme v jednání 
s kladenským magistrátem. Pomáhají nám získat náhradní bydlení. Chtěla bych touto cestou všem poděkovat za to, že nám nabízejí jak finanční, tak materiální pomoc. Více budeme ale vědět v příštím týdnu i to, kam se nastěhujeme a jaké věci budeme potřebovat," řekla Markéta Mudrová, jíž v troskách domu zahynul otec a její partner Petr Dočekal je od výbuchu stále v péči lékařů ve střešovické nemocnici.

Všichni, kteří chtějí něco darovat, ať proto nějaký den vyčkají, až rodina bude znát, co nejvíce postrádá. Přesto už nyní existuje na Facebooku stránka s názvem Pomoc DočoviKromě transparentního účtu je tam i seznam věcí, které se lidé rozhodli postižené rodině věnovat, ať už jsou to elektrospotřebiče, nový nábytek či jiné potřebné věci do domácnosti.

Čtěte také: Neštěstí rodiny ze zříceného domu zvedlo obrovskou vlnu solidarity