Masarykovo nádraží, odkud jezdí příměstské vlaky i do dalších oblastí středních Čech, se má začít výrazně měnit už v dohledné době.Na jaře vypíše Správa železnic výběrové řízení na zhotovitele – a ještě letos by měly začít i samotné práce. Cenu zakázky upřesní předložené nabídky; předběžně se počítá s tím, že by se mělo jednat o akci za zhruba 2,5 miliardy korun. S dokončením se pak počítá v roce 2026, připomněla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Za provozu, kdy dojde jen na dočasné omezení v aktuálním místě prací, má být „Masaryčka“ přebudována na nádraží, jež nabídne podobu i komfort hodné 21. století a urbanistické začlenění do nově upravovaného okolního území.

Velkou novinkou se stane vybudování platformy nad kolejištěm, jež prostřednictvím eskalátorů, výtahů i schodišť nabídne přístup na jednotlivá nástupiště – peronů s bezbariérovým přístupem bude celkem šest – a také přímý přestup na linku metra B. Současně nabídne ozeleněnou oázu v centru metropole, která navíc zajistí jednak propojení Masarykova nádraží s hlavním nádražím, jednak i propojení Florence s Hybernskou ulicí.

To vše bude užitečné pro cestující přijíždějící do hlavního města ze středních Čech příměstskými vlaky od západu i východu a nově rovněž od Letiště Václava Havla Praha, ale změní se i charakter centra metropole. Nově upravená lokalita se má z oblasti, kudy lidé pouze procházejí, změnit v místo setkávání kvůli práci u zábavě a významné komunikační centrum důležité pro Pražany i návštěvníky metropole. Samotnému nádraží se v rámci rekonstrukce zvýší počet kolejí ze sedmi na devět, upozornila Friebová. Součástí stavební akce jsou i změny veškerých železničních technologií včetně trakčního vedení.

Zásadně se mění i okolí Masarykova nádraží. Klíčový je projekt Masaryčka; administrativní, obchodní a gastronomický komplex podle návrhu slavné architekty Zahy Hadid. I ten nabídne přístup z platformy nad kolejištěm. Do objektu, za jehož vznikem stojí, přemístí své sídlo společnost Penta, která je i vydavatelem Deníku. Jako největší nájemce tam přestěhuje svoji centrálu Fio Banka; kancelářské prostory zde ale budou využívat například i BCG, Getberg, Second Foundation nebo Veolia.

Velmi očekávaný je vstup iStyle v novém formátu Apple Premium Partner. Již letos zde v druhé polovině roku mají přivítat první hosty restaurace zvoucí na gastrovýlet do Itálie L'Osteria či francouzská inspirace spojená s pivovarem ze skupiny La Gare; k posezení však pozvou i pražírna kávy Doubleshot či rodinná cukrárna OLLIES.

V okolí se chystají i další projekty – třeba také budování zcela nových výstavních prostor Národního technického muzea. A podél Hybernské ulice se již rýsuje hrubá stavba budoucího Motelu One. Součástí proměn okolí Masarykova nádraží jsou i kompletní rekonstrukce ulice Na Florenci. Bývalé parkoviště u nádraží se do jara změní v náměstí příjemné pro chodce i s nabídkou krátkého odpočinku.