Ve sklenících se nachází na dva tisíce kusů rostlin, včetně palem i dalších exotických druhů, které na Konopiště přivezl ze svých cest kolem světa František Ferdinand d’Este. Právě on také nechal pod zámkem vybudovat Růžovou zahradu se skleníky, do nichž přestěhoval oranžerii. Ta se nacházela do té doby pod jižní terasou.

Místo pěstování citrusů a dalších exotických druhů ovoce tam majitel zámku zřídil muzeum sv. Jiří. To se na stejném místě uchovalo dodnes. Rozdíl je jen v tom, že František Ferdinand měl v expozici přibližně 3700 artefaktů s tématikou světce bojujícího se saní, zatímco současní návštěvníci mohou obdivovat jen zhruba tisícovku sošek a obrazů.

Z prohlídkového okruhu na zámku Konopiště - ze života šlechty v době, kdy nemusela plnit své povinnosti.
OBRAZEM: Podívejte se, jak si šlechta na zámku Konopiště krátila dlouhé chvíle

Jednou z rarit konopišťských skleníků v Růžové zahradě je žlutě kvetoucí roubovaný keř s názvem Maršálka. Tu měla v oblibě už hraběnka Žofie Chotková, která si ji na Konopiště přivezla jako svatební dar v roce 1900. V té době byla rostlina malá. Dnes zabírá značnou část jednoho z křídel skleníku, kde se plazí po skleněném stropě. „Růže získala jméno podle toho, že ji hraběnce Chotkové věnoval jakýsi francouzský maršál,“ vysvětlila Renata Karlová.

Růže však kvete v těchto dnech. Po zahájení sezony, tedy v úvodu dubna, si návštěvníci její krásu a především podmanivou vůni příliš neužijí.

Z Růžové zahrady v zámeckém parku na Konopišti.
OBRAZEM: Ve sklenících na Konopišti kvete řada rostlin, i když venku ještě mrzne

Skupina pracovníků Růžové zahrady ale nemá na starosti jen samotné skleníky. Zajišťuje i práce přímo v parku a zahradě. V té v dobách arcivévody rostlo na osm tisíc kusů růží. „Už na podzim jsme k těm, co v zahradě zůstávají trvale vysázeli dalších 320 kusů růží. Letos v tom budeme pokračovat výsadbou dalších zhruba tisíce keřů, abychom se alespoň trochu přiblížili situaci z dob majitele zámku,“ dodala Karlová.