Střední Čechy mají nyní v nejužším stranickém vedení menší zastoupení než dřív. Předsednický post obhájil poslanec a ministr vnitra Vít Rakušan z Kolína, kde také býval dlouholetým starostou. Nakonec se ale nenaplnilo očekávání, že by zesnulého místopředsedu Věslava Michalika, starostu Dolních Břežan na Praze-západ a náměstka středočeské hejtmanky, mohla ve vedení „vystřídat“ hejtmanka Petra Pecková; bývalá starostka a nyní neuvolněná místostarostka Mnichovic na Praze-východ.

Změny v pomoci uprchlíkům z Ukrajiny představila ve čtvrtek v parku před krajským úřadem v Praze hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).
Asistenční centrum pro Ukrajince skončí, uprchlíky kraj pošle do pěti měst

Byť z ohlasů mezi účastníky sněmu vysvítalo, že by se její případná kandidatura zřejmě setkala s výraznou podporou, už v pátek na jednání předsednictva ohlásila, že po debatách se spolupracovníky na hejtmanství se rozhodla na místopředsednický post nekandidovat. Poukázala na množství práce pro Středočeský kraj, které jí přibylo po Michalikově smrti: roli klíčového člověka, který ho nyní nahrazuje, zastává právě ona. Nového radního zatím Středočeský kraj zvoleného nemá a oblast financí, dotací a inovací přibyla právě k jejím kompetencím.

Místopředsedkyní STAN už není ani místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Věra Kovářová, někdejší starostka (a předtím místostarostka) obce Chýně na Praze-západ. Obě se staly „jen“ členkami 14členného předsednictva. Místopředsedou se z centrální oblasti republiky stal zástupce starosty Prahy 6 a poslanec Jan Lacina.

Poměrně blízko k regionu středních Čech má přinejmenším geograficky také Pavel Čížek. Je sice náměstkem hejtmana Plzeňského kraje pro dopravu, ale dlouhá léta starostoval ve Spáleném Poříčí: už v okrese Plzeň-jih, nicméně nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku. Ostatně i nový první místopředseda, poslanec a místopředseda klubu Lukáš Vlček, to z domova nemá daleko k Vlašimsku v benešovském okrese: roky starostoval v Pacově na Vysočině, kde zůstává místostarostou.

Vedení STAN nebude jen ze středních Čech

Jestliže mezi místopředsedy STAN nyní nefiguruje nikdo ze Středočeského kraje, Kovářová připomněla, že bylo žádoucí rozložit vedení STAN více do regionů. Pecková, která sněm v Hradci Králové moderovala, ke svému rozhodnutím nekandidovat na post místopředsedkyně uvedla: „Přenechala jsem pozici v místopředsednictvu svým kolegům, kteří se budou moci této práci více věnovat.“

Připomněla dále, že když kandidovala na pozici řadové členky předsednictva, získala největší počet hlasů od delegátů z celé České republiky. „Je to závazek. Velký. Přijímám ho s pokorou,“ konstatovala. Připomíná také, že člověk má kariérně jít postupnými kroky a získáváním zkušeností: „Dosud zkušenost z předsednictva nemám; na řízení STANu jsem se nijak nepodílela.“

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.
Hejtmanka Petra Pecková nebude na sněmu STAN kandidovat na místopředsedkyni

Netajila se ostatně ani tím, že ač je jednu z nejznámějších tváří hnutí, ještě ve čtvrtek nebyla členkou, ale registrovanou příznivkyní. STAN se však v jeho těžkých dobách rozhodla podpořit i podáním přihlášky za členku. Novinářům to řekla po čtvrteční tiskové konferenci věnované podpoře uprchlíků z Ukrajiny po ohlášeném ukončení činnosti krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině v Kutné Hoře. V pátek to potvrdila i na facebooku: přihlášku k přijetí, podanou před 14 dny, krajský výbor právě v pátek schválil.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.